Problemy kardiologiczne w czasie ciąży
26 lutego 2019
Endometrioza
3 kwietnia 2019

Prawdy i mity o antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna w postaci tabletek, plastrów czy krążków dopochwowych to w większości przypadków tzw. antykoncepcja dwuskładnikowa, zawierająca  estrogeny i pochodne progesteronu. Działa ona na zasadzie  sprzężenia zwrotnego hamując czynność hormonalną i uniemożliwiając zajście w ciążę. Na temat antykoncepcji hormonalnej krąży wiele różnych informacji – prawdziwych i nie znajdujących potwierdzenia w badaniach. Oto najbardziej popularne fakty i mity dotyczące antykoncepcji hormonalnej.

1. Chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Antykoncepcja hormonalna nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi droga płciową. Podczas stosunku dochodzi do połączenia się wydzielin narządów rodnych i może dojść do zakażenia patogenem przenoszonym drogą płciową.

2. W 100% zabezpiecza przed ciążą.

Antykoncepcja hormonalna nie zabezpiecza przed zajściem w ciążę w 100%. Niestety nawet regularne stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest obarczone pewnym ryzykiem zajścia w ciążę aczkolwiek przy prawidłowym stosowaniu jest to bardzo rzadkie. Częstość ciąż zwiększają błędy w stosowaniu preparatów ( np. pominięcie tabletek ) lub gorsze ich wchłanianie gdy występują wymioty i biegunka – wtedy  trzeba zastosować dodatkową tabletkę po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

3. Ciąża jest możliwa dopiero po kilku miesiącach od odstawienia antykoncepcji hormonalnej.

Jest to fałszywa informacja, ponieważ ciąża jest możliwa zaraz po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Ten rodzaj antykoncepcji nie zwiększa też wystąpienia żadnych wad wrodzonych. Jedynie każdej kobiecie starającej się o dziecko zaleca się przyjmowanie (najlepiej co najmniej 3 miesiące przez planowanym rozpoczęciem starań) kwasu foliowego, który można przyjmować równocześnie z antykoncepcją hormonalną.

4. Odstawienie antykoncepcji hormonalnej zmniejsza płodność.

Organizmy kobiet w pierwszych kilku miesiącach różnie reagują na odstawienie antykoncepcji hormonalnej jednak płodność nie jest zmniejszona jeśli nie występują inne przyczyny takiego stanu.

6. Leczy choroby.

Antykoncepcja hormonalna jest stosowana w  leczeniu bolesnych i nieregularnych miesiączek, endometriozy ( w ograniczonym stopniu ), zespołu policystycznych jajników ( w ograniczonym stopniu i jako część leczenia wielokierunkowego ). Bywa pomocna w leczeniu trądziku.

7. Zwiększa masę ciała.

Antykoncepcja hormonalna nie wpływa bezpośrednio na zwiększenie masy ciała. Może w niewielkim stopniu zwiększać łaknienie i zatrzymywać wodę w organizmie.

8. Obniża libido.

Za libido u kobiety odpowiadają androgeny (np. testosteron), których profilu nie zmienia antykoncepcja hormonalna. Jednak część kobiet  skarży się na zmniejszone libido podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej.

9. Nie dla palaczy.

Kobietom palącym papierosy nie zaleca się stosowania antykoncepcji hormonalnej, ponieważ w ich przypadku znacznie zwiększa się ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych (potencjalnie śmiertelnych). W związku z tym, że wiek jest kolejnym czynnikiem zwiększającym wystąpienie tego typu chorób, to kobiety po 35-tym roku życia palące papierosy  powinny zdecydować się na inna metodę antykoncepcji. Kobiety młodsze i palące mniej niż 15 papierosów dziennie mogą stosować antykoncepcję hormonalną odpowiednio dobraną i pod ścisłą kontrolą lekarza .

Email
Facebook
Google+
Instagram
x

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności.

Akceptuję Nie akceptuję Polityka Prywatności