Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Przebieg porodu naturalnego

Każda kobieta dowiedziawszy się o ciąży odlicza dni do momentu pojawienia się dziecka na świecie. Jednak im bliżej porodu tym więcej nasuwa się pytań o jego przebieg oraz niepokoju z nim związanego. Dlatego w niniejszym artykule opiszę przebieg porodu naturalnego.
Poród składa się z procesów, które mają za zadanie pomóc dziecku wyjść poza organizm matki. Prawidłowy poród składa się z trzech etapów tj. rozwieranie się szyjki macicy, wydanie dziecka na świat oraz wydalenie łożyska.

Pierwszy etap porodu

Za pierwsze oznaki zbliżającej się akcji porodowej przyjmuje się stosunkowo regularne skurcze mięśnia macicy, które pojawiają się w odstępach około 10-30 minut i trwające ok. 30 sekund. Skurcze wraz z upływem czasu zaczynają być coraz bardziej bolesne dla kobiety. Z reguły najintensywniejsze skurcze trwają ok. 90 sekund i pojawiają się w odstępach około 2 minut. Skurcze powodują, iż szyjka macicy rozwiera się do momentu aż otwór szyjki macicy osiągnie średnicę 10 cm. Może się zdarzyć, że na tym etapie pękną błony płodowe.

Drugi etap porodu

Drugi okres porodu jest procesem doprowadzającym do opuszczenia przez dziecko organizmu matki . Z reguły trwa on do 2 godzin. Dla kobiety jest to najbardziej bolesny i trudny etap porodu, gdyż obecne są wtedy tzw. skurcze parte.

Trzeci etap porodu

Ostatni etap porodu polega na wydaleniu łożyska. Ten okres trwa 15 do 60 minut od momentu pojawienia się dziecka na świecie. Aby nie doszło do krwotoków oraz infekcji poporodywych w macicy nie mogą zostać żadne fragmenty łożyska.

Mam nadzieję, że chociaż w minimalnym stopniu uspokoiłem Was Drogie Panie odnośnie przebiegu porodu.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

badanie ultrasonograficzne

Wszystko o USG w ciąży

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, by w prawidłowo przebiegającej ciąży wykonać trzy pełne badania USG wg. określonych schematów . Wiele kobiet obawia się badania,

Czytaj więcej »
badanie piersi

USG czy mammografia?

Wiele kobiet zdaje sobie sprawę, jak bardzo niebezpieczne są zmiany, które mogą pojawić się w piersiach. Regularne badanie się jest niezwykle ważne i pozwala wcześniej

Czytaj więcej »

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/deepwater/gabinetlabiak.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/deepwater/gabinetlabiak.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/deepwater/gabinetlabiak.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34