Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Niepłodność wtórna

Niepłodność wtórna jest problemem dotyczącym wielu par. Jest to niemożność ponownego zajścia w ciążę, mimo posiadania już dziecka. Wbrew pozorom, ponowne zajście w ciążę nie jest tak proste, jak wiele osób uważa – często przy kolejnych staraniach o dzidziusia pojawiają się problemy, które uniemożliwiają poczęcie. Na szczęście niepłodność wtórna w większości przypadków jest możliwa do wyleczenia.

Jakie są przyczyny niepłodności wtórnej?

Wiele par bezskutecznie stara się o kolejnego potomka nawet latami, zanim zdecyduje się udać do lekarza. Problem niepłodności często jest bagatelizowany, ponieważ pierwsze dziecko już pojawiło się na świecie, a poczęcie drugiego wydaje się tylko kwestią czasu. Badaniom musi się jednak poddać zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Wśród przyczyn niepłodności wtórnej wymienia się zaburzenia hormonalne, stresujący tryb życia, stosowane leki i wiele innych. Należy również brać pod uwagę to, że płodność spada wraz z wiekiem, szczególnie po przekroczeniu 30 roku życia, kiedy u kobiet zdarzają się cykle bezowulacyjne. Również jakość nasienia spada u mężczyzn wraz z wiekiem, a sprzyja mu siedzący tryb życia, przegrzewanie jader czy nawet nieodpowiednia dieta.

W jaki sposób można leczyć wtórną niepłodność?

Leczenie wtórnej niepłodności wcale nie musi być trudne i długotrwałe – najważniejszym etapem zmagania się z chorobą jest bowiem jej diagnoza. Warto udać się do lekarza, gdy przez rok para bezskutecznie stara się o poczęcie kolejnego dziecka, a nawet po 6 miesiącach nieudanych starań gdy pacjentka jest w okolicy 35 roku życia . Czasem wystarczy wizyta u ginekologa lub endokrynologa, by przywrócić funkcjonowanie organizmu do normy. Również w przypadku mężczyzn stosunkowo łatwo jest wyleczyć część chorób by poprawić jakość nasienia.

Okazuje się, że niepłodność wtórna to nie tylko problem medyczny. Nawet co czwarta para cierpi z powodu niemożności ponownego poczęcia dziecka, mimo iż z medycznego punktu widzenia nie ma do tego przeciwwskazań. Jest wiele przypadków, w których leczenie niepłodności wtórnej polega nie tylko na pomocy medycznej, ale także na pomocy psychologicznej. Bardzo często problemy z zajściem w ciążę spowodowane są ciągłym życiem w biegu, stresem czy także presją wywołaną chęcią posiadania potomka. W takim wypadku ważna jest rozmowa z psychologiem, wspólne rozluźnienie się pary i nabranie bardziej spokojnego podejścia do sprawy poczęcia. Wbrew pozorom, taka terapia również przynosi efekty.

Metody wspomagania rozrodu

Zdarza się, że leczenie oraz pomoc psychologa to za mało w przypadku niepłodności wtórnej, której przyczyna leży zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Pary zdeterminowane w posiadaniu kolejnego dziecka, mogą wykorzystać metody wspomagania rozrodu, oczywiście o ile lekarz będzie widział zasadność ich zastosowania. Do tego typu metod może należeć inseminacja czy nawet zapłodnienie in-vitro. Dzięki wspomaganiu rozrodu, można uzyskać ciążę z pominięciem któregoś z naturalnych etapów prowadzących do zapłodnienia. Szanse na poczęcie w ten sposób zależą od wielu czynników – niestety, większość metod wspomagania rozrodu nie jest w Polsce refundowanych.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

endometrioza

Endometrioza

Endometrioza jest uciążliwą chorobą dotykającą części kobiet, polega na nieprawidłowym umiejscowieniu elementów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Jak więc rozpoznać endometriozę i leczyć ją,

Czytaj więcej »