W skład każdej wizyty położniczej/ginekologicznej wchodzi przeglądowe badanie USG płodu/narządu rodnego.

USG Genetyczne

W czasie ciąży każda kobieta powinna poddać się m.in. nieinwazyjnym badaniom prenatalnym I trymestru ciąży.

​Badania o których mowa są bardzo ważne z uwagi na fakt, że dostarczają cennych informacji dotyczących stanu zdrowia płodu jakie można uzyskać tylko na etapie I trymestru.

USG genetyczne I trymestru powinno zostać wykonane między 11. a 14 tygodniem ciąży. Samo badanie wygląda jak standardowe badanie USG wykonywane jest jednak w oparciu o pewne ustalone protokoły i ocenia tzw. markery genetyczne na podstawie, których można wyliczyć ryzyko zespołów genetycznych u płodu. USG genetyczne pozwala określić ryzyko wystąpienia zespołów genetycznych tj. zespół Downa, zespół Turnera, zespół Pataua lub zespół Edwardsa. Oprócz podanych wad rozwoju płodu, USG ocenia również wstępną budowę anatomiczną płodu, która dokładnie oceniana jest w II trymestrze ciąży.

Szanowne Mamy, zwracam się do Was z ogromną prośbą, abyście dla dobra Waszego dziecka i również swojego, poddawały się badaniom prenatalnym pierwszego trymestru gdyż tylko w tym okresie z dużą dokładnością można określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

Ginekolog Kraków lek. med. Tomasz Łabiak
ciąża leki

Kwas foliowy

​Zdrowe odżywianie jest dla kobiety w ciąży bardzo ważne. Za pomocą diety przekazuje dziecku niezbędne witaminy oraz minerały. Jedną z witamin, które odgrywają znaczącą rolę

Czytaj więcej »
USG Genetyczne
1 trymestr

USG Genetyczne

W czasie ciąży każda kobieta powinna poddać się m.in. nieinwazyjnym badaniom prenatalnym I trymestru ciąży. ​Badania o których mowa są bardzo ważne z uwagi na

Czytaj więcej »