W skład każdej wizyty położniczej/ginekologicznej wchodzi przeglądowe badanie USG płodu/narządu rodnego.

USG Genetyczne

W czasie ciąży każda kobieta powinna poddać się m.in. nieinwazyjnym badaniom prenatalnym I trymestru ciąży.

​Badania o których mowa są bardzo ważne z uwagi na fakt, że dostarczają cennych informacji dotyczących stanu zdrowia płodu jakie można uzyskać tylko na etapie I trymestru.

USG genetyczne I trymestru powinno zostać wykonane między 11. a 14 tygodniem ciąży. Samo badanie wygląda jak standardowe badanie USG wykonywane jest jednak w oparciu o pewne ustalone protokoły i ocenia tzw. markery genetyczne na podstawie, których można wyliczyć ryzyko zespołów genetycznych u płodu. USG genetyczne pozwala określić ryzyko wystąpienia zespołów genetycznych tj. zespół Downa, zespół Turnera, zespół Pataua lub zespół Edwardsa. Oprócz podanych wad rozwoju płodu, USG ocenia również wstępną budowę anatomiczną płodu, która dokładnie oceniana jest w II trymestrze ciąży.

Szanowne Mamy, zwracam się do Was z ogromną prośbą, abyście dla dobra Waszego dziecka i również swojego, poddawały się badaniom prenatalnym pierwszego trymestru gdyż tylko w tym okresie z dużą dokładnością można określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

Rwa kulszowa w ciąży
ból pleców

Rwa kulszowa w ciąży

​Jedną z najczęściej wymienianych przez kobiety w ciąży dolegliwości jest rwa kulszowa. Niniejszy artykuł poświęcę rwie kulszowej, w którym opiszę czym jest ta przypadłość oraz

Czytaj więcej »