Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

7 powodów, dlaczego mogą boleć piersi

Na ogół ból piersi kobiety kojarzą z nowotworem, choć najczęściej podłoże tej dolegliwości jest fizjologiczne i nie jest związany z żadną chorobą, ale z naturalnymi procesami zachodzącymi w kobiecym organizmie. Ból piersi może powodować również źle dobrana, uciskająca bielizna. W niektórych przypadkach może być też sygnałem poważnego problemu zdrowotnego, dlatego nie powinno się go ignorować, ale ustalić jego przyczynę. Jakie zatem są najczęstsze przyczyny bólu piersi i jak je rozpoznać?

Ból piersi a zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu piersi jest zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), który nie rzadko dotyka kobiety między 20. a 40. rokiem życia i związany jest z wahaniami stężenia hormonów. W drugiej połowie cyklu dochodzi do filozoficznego spadku estrogenów i jednoczesnego wzrostu progesteronu, co powoduje m.in. zatrzymanie się wody w tkance gruczołowej. Wówczas piersi stają się twardsze, obrzmiałe i bolesne. Dodatkowo u niektórych kobiet objawy te może nasilać wysoki poziom prolaktyny. Taki ból pojawia się cyklicznie na kilka dni przed miesiączką i na ogół ustępuje wraz z pojawieniem się krwawienia. Czasami nawracające bóle piersi przed menstruacją są łagodne, innym razem stają się problemem. Ukojenie może przynieść zmiana diety. Warto wtedy zrezygnować z soli, mocnej kawy i herbaty, czekolady, słodkich napojów oraz alkoholu. Do diety powinniśmy włączyć produkty bogate w witaminę E, A i z grupy B. Pomocne mogą być także zimne okłady, picie herbat z ziół moczopędnych w drugiej połowie cyklu czy stosowanie preparatów z olejem z wiesiołka.

Ból piersi w ciąży i w połogu

Tego rodzi ból pojawia się około 5 tygodnia ciąży. Piersi wtedy stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Pomóc mogą naprzemienne natryski z ciepłej i zimnej wody, zimne okłady, a także dobrze dobrana bielizna.

Po porodzie aż co trzecią kobietę dotyka ból związany z zapaleniem gruczołów mlecznych. Zatkane kanaliki mleczne powodują obrzęk piersi, która staje się zaczerwieniona i bardzo wrażliwa na dotyk. Najlepszym „lekarstwem” na to jest przystawianie dziecka do piersi lub odciąganie pokarmu laktatorem. Sprawdzą się też z kapusty. Jeśli dojdzie do ostrego stanu zapalnego, konieczna będzie interwencja lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.

Piersi mastopatyczne

Mastopatia to zaburzenie na tle hormonalnym, które objawia się obrzmieniem, zgrubieniami i bólem piersi. Tego rodzaju ból najczęściej ustępuje wraz z rozpoczęciem miesiączki, a potem powraca. Przyczyną jest najczęściej zbyt niski poziom progesteronu w stosunku do estrogenów. Problem najczęściej dotyka kobiety pomiędzy 30. a 40. rokiem życia, po menopauzie stopniowo zanika.

W diagnostyce lekarz wykonuje USG piesi, czasami tez mammografię i oznaczenie poziomu hormonów we krwi. Po wykluczeniu nowotworu, farmakologicznie przywraca równowagę hormonalną. Przy mastopatii należy przynajmniej raz w roku zgłaszać się na badania kontrolne w tym USG piersi.

Ból piersi a torbiele

Ból piersi najczęściej powodują duże torbiele. Torbiele, nazywane też cystami, pojawiają się na ogół między 30. a 50. rokiem życia. Są to pęcherzyki wypełnione płynem, które przy dotyku są gładkie i dają się swobodnie przesuwać między palcami. Przy diagnostyce lekarz zleca USG piersi lub mammografię, często również biopsję cienkoigłową, która może także złagodzić ból piersi.

Ból piersi w okresie pokwitania i przekwitania

Zarówno przy pokwitaniu, jak i przekwitaniu może pojawić się ból piersi. U dziewcząt wiąże się to z rozrostem tkanki gruczołowej sutków oraz produkcją żeńskich hormonów płciowych. A u kobiet w okresie klimakterium przeciwnie, ze stopniowym zanikaniem tkanki gruczołowej i wygasania funkcji jajników, czemu towarzyszy spadek progesteronu i estrogenów. Po 50. roku życia wzrasta też ryzyko zmian nowotworowych, dlatego tak ważne są regularne badania piersi.

Ból piersi a nowotwór

Ból piersi wywołany nowotworem odczuwalny jest zazwyczaj, gdy guzek osiągnie rozmiar co najmniej 2 centymetrów. Dlatego należy samodzielnie regularnie badać piersi i jak najszybciej udać się do lekarza, zaraz po wyczuciu każdej zmiany. W porę zdiagnozowana choroba może uratować życie.

Ból piersi i brodawczaki

Tego rodzaju ból piersi jest na ogół bardzo silny, a to dlatego że brodawczaki tworzą się w przewodach mlecznych, blokując je, co z kolei prowadzi do powstawania stanów zapalnych oraz bolesnych ropni. Na tę dolegliwość narażone są kobiety 40- i 50-letnie, przed menopauzą. Przy ucisku z brodawki wydobywa się mleczny lub surowiczy wyciek, który może być zabarwiony krwią. W takim przypadku potrzebne będzie leczenie chirurgiczne.

Ginekolog Kraków

Bólu piersi nie powinno się ignorować. Zawsze warto zgłosić się do lekarza, który wykona odpowiednie badania i wskaże źródło dolegliwości. Poszukiwanie dobrego lekarza można zacząć od przeglądając Internetu, wpisując frazę kluczową typu „ginekolog Kraków” i czytając opinie innych pacjentów.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/deepwater/gabinetlabiak.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/deepwater/gabinetlabiak.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/deepwater/gabinetlabiak.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34