Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

7 powodów, dlaczego mogą boleć piersi

Na ogół ból piersi kobiety kojarzą z nowotworem, choć najczęściej podłoże tej dolegliwości jest fizjologiczne i nie jest związany z żadną chorobą, ale z naturalnymi procesami zachodzącymi w kobiecym organizmie. Ból piersi może powodować również źle dobrana, uciskająca bielizna. W niektórych przypadkach może być też sygnałem poważnego problemu zdrowotnego, dlatego nie powinno się go ignorować, ale ustalić jego przyczynę. Jakie zatem są najczęstsze przyczyny bólu piersi i jak je rozpoznać?

Ból piersi a zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu piersi jest zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), który nie rzadko dotyka kobiety między 20. a 40. rokiem życia i związany jest z wahaniami stężenia hormonów. W drugiej połowie cyklu dochodzi do filozoficznego spadku estrogenów i jednoczesnego wzrostu progesteronu, co powoduje m.in. zatrzymanie się wody w tkance gruczołowej. Wówczas piersi stają się twardsze, obrzmiałe i bolesne. Dodatkowo u niektórych kobiet objawy te może nasilać wysoki poziom prolaktyny. Taki ból pojawia się cyklicznie na kilka dni przed miesiączką i na ogół ustępuje wraz z pojawieniem się krwawienia. Czasami nawracające bóle piersi przed menstruacją są łagodne, innym razem stają się problemem. Ukojenie może przynieść zmiana diety. Warto wtedy zrezygnować z soli, mocnej kawy i herbaty, czekolady, słodkich napojów oraz alkoholu. Do diety powinniśmy włączyć produkty bogate w witaminę E, A i z grupy B. Pomocne mogą być także zimne okłady, picie herbat z ziół moczopędnych w drugiej połowie cyklu czy stosowanie preparatów z olejem z wiesiołka.

Ból piersi w ciąży i w połogu

Tego rodzi ból pojawia się około 5 tygodnia ciąży. Piersi wtedy stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Pomóc mogą naprzemienne natryski z ciepłej i zimnej wody, zimne okłady, a także dobrze dobrana bielizna.

Po porodzie aż co trzecią kobietę dotyka ból związany z zapaleniem gruczołów mlecznych. Zatkane kanaliki mleczne powodują obrzęk piersi, która staje się zaczerwieniona i bardzo wrażliwa na dotyk. Najlepszym „lekarstwem” na to jest przystawianie dziecka do piersi lub odciąganie pokarmu laktatorem. Sprawdzą się też z kapusty. Jeśli dojdzie do ostrego stanu zapalnego, konieczna będzie interwencja lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.

Piersi mastopatyczne

Mastopatia to zaburzenie na tle hormonalnym, które objawia się obrzmieniem, zgrubieniami i bólem piersi. Tego rodzaju ból najczęściej ustępuje wraz z rozpoczęciem miesiączki, a potem powraca. Przyczyną jest najczęściej zbyt niski poziom progesteronu w stosunku do estrogenów. Problem najczęściej dotyka kobiety pomiędzy 30. a 40. rokiem życia, po menopauzie stopniowo zanika.

W diagnostyce lekarz wykonuje USG piesi, czasami tez mammografię i oznaczenie poziomu hormonów we krwi. Po wykluczeniu nowotworu, farmakologicznie przywraca równowagę hormonalną. Przy mastopatii należy przynajmniej raz w roku zgłaszać się na badania kontrolne w tym USG piersi.

Ból piersi a torbiele

Ból piersi najczęściej powodują duże torbiele. Torbiele, nazywane też cystami, pojawiają się na ogół między 30. a 50. rokiem życia. Są to pęcherzyki wypełnione płynem, które przy dotyku są gładkie i dają się swobodnie przesuwać między palcami. Przy diagnostyce lekarz zleca USG piersi lub mammografię, często również biopsję cienkoigłową, która może także złagodzić ból piersi.

Ból piersi w okresie pokwitania i przekwitania

Zarówno przy pokwitaniu, jak i przekwitaniu może pojawić się ból piersi. U dziewcząt wiąże się to z rozrostem tkanki gruczołowej sutków oraz produkcją żeńskich hormonów płciowych. A u kobiet w okresie klimakterium przeciwnie, ze stopniowym zanikaniem tkanki gruczołowej i wygasania funkcji jajników, czemu towarzyszy spadek progesteronu i estrogenów. Po 50. roku życia wzrasta też ryzyko zmian nowotworowych, dlatego tak ważne są regularne badania piersi.

Ból piersi a nowotwór

Ból piersi wywołany nowotworem odczuwalny jest zazwyczaj, gdy guzek osiągnie rozmiar co najmniej 2 centymetrów. Dlatego należy samodzielnie regularnie badać piersi i jak najszybciej udać się do lekarza, zaraz po wyczuciu każdej zmiany. W porę zdiagnozowana choroba może uratować życie.

Ból piersi i brodawczaki

Tego rodzaju ból piersi jest na ogół bardzo silny, a to dlatego że brodawczaki tworzą się w przewodach mlecznych, blokując je, co z kolei prowadzi do powstawania stanów zapalnych oraz bolesnych ropni. Na tę dolegliwość narażone są kobiety 40- i 50-letnie, przed menopauzą. Przy ucisku z brodawki wydobywa się mleczny lub surowiczy wyciek, który może być zabarwiony krwią. W takim przypadku potrzebne będzie leczenie chirurgiczne.

Ginekolog Kraków

Bólu piersi nie powinno się ignorować. Zawsze warto zgłosić się do lekarza, który wykona odpowiednie badania i wskaże źródło dolegliwości. Poszukiwanie dobrego lekarza można zacząć od przeglądając Internetu, wpisując frazę kluczową typu „ginekolog Kraków” i czytając opinie innych pacjentów.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

endometrioza

Endometrioza

Endometrioza jest uciążliwą chorobą dotykającą części kobiet, polega na nieprawidłowym umiejscowieniu elementów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Jak więc rozpoznać endometriozę i leczyć ją,

Czytaj więcej »