Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Problemy kardiologiczne w czasie ciąży

Ciąża to odmienny stan organizmu, który ze względu na swoją specyfikę może powodować u kobiety szereg problemów ze zdrowiem. Wśród pań cierpiących z powodu dolegliwości ciążowych znajdują się kobiety, u których występują problemy kardiologiczne. Czy należy się ich obawiać? Jakie problemy mogą wystąpić?

Możliwe mechanizmy problemów kardiologicznych w ciąży

Z kardiologicznego punktu widzenia, jedną z najważniejszych zmian, która zachodzi w organizmie kobiety w trakcie ciąży, jest zwiększenie się objętości krwi o 40-60%. Jest to związane z koniecznością dostarczenia dziecku niezbędnych do rozwoju substancji odżywczych. Serce pracuje więc “dla dwojga”. Zwiększa się nie tylko objętość krwi, ale również częstość rytmu serca (wzrasta o około 10-20 uderzeń na minutę) i rzut serca, a przy tym spada ciśnienie skurczowe i rozkurczowe.

Problemy kardiologiczne nie wykluczają zajścia w ciążę

Wiele chorób kardiologicznych nie wyklucza zajścia w ciążę, a co więcej, ciąża w połączeniu z tymi chorobami nie stanowi ryzyka dla zdrowia i życia matki lub dziecka.

Trzeba jednak pamiętać, że, choć jest ich niewiele, istnieją też choroby kardiologiczne wykluczające ciążę. Są to ciężkie schorzenia, które same w sobie powodują zagrożenie dla życia, a w połączeniu z ciążą mogą się okazać nawet śmiertelne dla matki.

Światowa Organizacja Zdrowia sporządziła listę chorób kardiologicznych powodujących wysokie ryzyko dla życia i zdrowia matki. Lista jest krótka i obejmuje m.in. systemową prawą komorę serca, nieskorygowaną, siniczą wadę serca, krążenie typu Fontana lub wszczepienie mechanicznej zastawki.

Najczęściej występujące problemy kardiologiczne u kobiet ciężarnych

Kobiety będące w ciąży mogą odczuwać dolegliwości kardiologiczne już w pierwszym trymestrze ciąży.

Przyspieszenie rytmu serca w ciąży jest zjawiskiem normalnym, dlatego zwykle nie ma powodu do niepokoju. Kardiolog lub ginekolog Kraków powinien jednak zbadać kobietę, która razem z palpitacjami odczuwa inne dolegliwości, np. duszności lub zawroty głowy. Szczególnie powinny na siebie uważać panie, u których pojawiły się już wcześniej problemy z układem sercowo-naczyniowym.

Choroby kardiologiczne a genetyka

W szczególnej sytuacji są kobiety z wrodzonymi wadami serca, istnieje pewne ryzyko, że wadę tę przekażą swojemu dziecku. Mówi się jednak jedynie o zwiększonym ryzyku, nie o pewności, dlatego każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie i skonsultować z lekarzem-kardiologiem i genetykiem.

Ciąża u kobiety z problemami kardiologicznymi – tak, ale…

… trzeba pamiętać, że każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na zmiany zachodzące podczas ciąży. Kobiety, u których jeszcze przed zajściem w ciążę zdiagnozowano problemy kardiologiczne, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem-kardiologiem. Konieczna może być zmiana leków na takie, które nie zaszkodzą dziecku, lub zmiana całego leczenia.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

GL-blog-270118-1
aktywność w czasie ciąży

Jak przygotować się do porodu?

Poród to wspólna podróż zarówno dla kobiety, jak również jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Te kilkadziesiąt niesamowitych godzin będzie decydować o zdrowiu i życiu maleństwa i…

Czytaj więcej »