Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Problemy kardiologiczne w czasie ciąży

Ciąża to odmienny stan organizmu, który ze względu na swoją specyfikę może powodować u kobiety szereg problemów ze zdrowiem. Wśród pań cierpiących z powodu dolegliwości ciążowych znajdują się kobiety, u których występują problemy kardiologiczne. Czy należy się ich obawiać? Jakie problemy mogą wystąpić?

Możliwe mechanizmy problemów kardiologicznych w ciąży

Z kardiologicznego punktu widzenia, jedną z najważniejszych zmian, która zachodzi w organizmie kobiety w trakcie ciąży, jest zwiększenie się objętości krwi o 40-60%. Jest to związane z koniecznością dostarczenia dziecku niezbędnych do rozwoju substancji odżywczych. Serce pracuje więc “dla dwojga”. Zwiększa się nie tylko objętość krwi, ale również częstość rytmu serca (wzrasta o około 10-20 uderzeń na minutę) i rzut serca, a przy tym spada ciśnienie skurczowe i rozkurczowe.

Problemy kardiologiczne nie wykluczają zajścia w ciążę

Wiele chorób kardiologicznych nie wyklucza zajścia w ciążę, a co więcej, ciąża w połączeniu z tymi chorobami nie stanowi ryzyka dla zdrowia i życia matki lub dziecka.

Trzeba jednak pamiętać, że, choć jest ich niewiele, istnieją też choroby kardiologiczne wykluczające ciążę. Są to ciężkie schorzenia, które same w sobie powodują zagrożenie dla życia, a w połączeniu z ciążą mogą się okazać nawet śmiertelne dla matki.

Światowa Organizacja Zdrowia sporządziła listę chorób kardiologicznych powodujących wysokie ryzyko dla życia i zdrowia matki. Lista jest krótka i obejmuje m.in. systemową prawą komorę serca, nieskorygowaną, siniczą wadę serca, krążenie typu Fontana lub wszczepienie mechanicznej zastawki.

Najczęściej występujące problemy kardiologiczne u kobiet ciężarnych

Kobiety będące w ciąży mogą odczuwać dolegliwości kardiologiczne już w pierwszym trymestrze ciąży.

Przyspieszenie rytmu serca w ciąży jest zjawiskiem normalnym, dlatego zwykle nie ma powodu do niepokoju. Kardiolog lub ginekolog Kraków powinien jednak zbadać kobietę, która razem z palpitacjami odczuwa inne dolegliwości, np. duszności lub zawroty głowy. Szczególnie powinny na siebie uważać panie, u których pojawiły się już wcześniej problemy z układem sercowo-naczyniowym.

Choroby kardiologiczne a genetyka

W szczególnej sytuacji są kobiety z wrodzonymi wadami serca, istnieje pewne ryzyko, że wadę tę przekażą swojemu dziecku. Mówi się jednak jedynie o zwiększonym ryzyku, nie o pewności, dlatego każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie i skonsultować z lekarzem-kardiologiem i genetykiem.

Ciąża u kobiety z problemami kardiologicznymi – tak, ale…

… trzeba pamiętać, że każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na zmiany zachodzące podczas ciąży. Kobiety, u których jeszcze przed zajściem w ciążę zdiagnozowano problemy kardiologiczne, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem-kardiologiem. Konieczna może być zmiana leków na takie, które nie zaszkodzą dziecku, lub zmiana całego leczenia.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

drugie dziecko

Niepłodność wtórna

Niepłodność wtórna jest problemem dotyczącym wielu par. Jest to niemożność ponownego zajścia w ciążę, mimo posiadania już dziecka. Wbrew pozorom, ponowne zajście w ciążę nie

Czytaj więcej »

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/deepwater/gabinetlabiak.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/deepwater/gabinetlabiak.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/deepwater/gabinetlabiak.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34