Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Pytania i odpowiedzi

Czy mogę karmić piersią moje drugie dziecko będąc w ciąży?

GŁ: Tak. Dopóki jest to zdrowa ciąża, bez powikłań i nie masz historii poronienia, to nie ma ewidentnych przeciwwskazań do karmienia piersią. Część lekarzy jednak odradza laktację w ciąży. Zwykle dziecko karmione piersią wyczuwa różnicę w smaku mleka matki (ze względu na hormony ciążowe w organizmie), co może doprowadzić do odstawienia przez dziecko piersi.

P: Jak szybko po cięciu cesarskim mogę uprawiać seks?

GŁ: Zaleca się odczekać sześć tygodni przed wznowieniem stosunków seksualnych czyli przez okres połogu. Po porodzie poprzez cięcie cesarskie minąć trochę czasu, aby organizm w pełni wyzdrowiał, więc warto znaleźć inne sposoby wyrażania intymności, uczucia i miłości.

P: Odczuwam wielki ból zęba, pomóż!

GŁ: Nie zwlekaj z wizytą u dentysty, czym szybciej tym lepiej. Najlepiej byłoby zobaczyć swojego dentystę przynajmniej raz w czasie trwania ciąży. Zmiany hormonalne zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju choroby dziąseł, co może stanowić problem także dla nienarodzonego dziecka jako źródło stanu zapalnego. Używaj pasty do zębów z ksylitolem, szczotkuj zęby dwa razy dziennie.

P: Jestem w ciąży i mam straszne rozstępy. Co zrobić?

GŁ: Rozstępy (często nazywane paskami honoru) to rodzaj blizn, które mogą wystąpić, gdy skóra rozciąga się ponad swoją normę. Rozstępy występują jako delikatne linie, które zazwyczaj mają zabarwienie czerwonawe lub fioletowe. Rozstępy powstają w wyniku osłabienia lub zerwania elastycznych włókien w głębi skóry. W ciąży zwykle pojawiają się na dolnej części brzucha, piersiach, udach oraz pośladkach. Występują w wyniku przyrostu masy ciała, a w niektórych przypadkach ze względu na zmiany hormonalne. Chociaż zatrzymanie rozwoju rozstępów jest niemożliwe, zastosowanie dobrej jakości kremu lub oleju do rozstępów jest pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, aby je zminimalizować. Skóra sucha nie jest tak elastyczna jak skóra nawilżona i dlatego ma trudności z rozciąganiem się, gdy macica lub inne części ciała rosną, prowadzą do rozstępów. Regularne ćwiczenia również pomagają. Wzmocnienie mięśni pod skórą może zapobiegać częściowemu zrywaniu włókien, które ma miejsce w czasie ciąży. Noś stanik podtrzymujący, ponieważ Twoje piersi mogą być cięższe i tym samym zbyt mocno naprężać skórę, przyczyniając się do rozstępów w okolicach piersi i na nich. Zwiększenie masy ciała jest głównym powodem występowania rozstępów. Im szybciej ciężarna kobieta zyskuje na wadze, tym szybciej rozwijają się rozstępy. Stopniowe przybranie na wadze pozwala skórze uzyskać odpowiednią elastyczność i zmniejszyć ryzyko powstania rozstępów.

P: Jak długo po zobaczeniu czopu śluzowego zaczyna się poród?

GŁ: Pojawienie się czopu śluzowego niekoniecznie oznacza, że poród jest bliski. Czop można nieumyślnie usunąć podczas stosunku (pod koniec ciąży), w takim przypadku ciało wytwarza nowy czop i wszystko wraca do normy. Jeśli zbliżasz się do terminu porodu, a czop śluzowy zniknie, może upłynąć kilka dni / godzin przed rozpoczęciem porodu. Niestety nie ma ustalonego czasu.

P: Obudziłam się i moje łóżko było mokre. Skąd mam wiedzieć, czy odeszły mi wody, czy może to pot?

GŁ: Wydzielina z pochwy ma nieco inną konsystencję niż pot. W przypadku odejścia wód płodowych byłoby znacznie bardziej mokro pomiędzy Twoimi nogami. Jeśli twoje łóżko jest mokre lub wilgotne – najprawdopodobniej to pot. W czasie ciąży masz tendencję do pocenia się znacznie bardziej, gdyż odprowadzasz również ciepło swojego dziecka. Noś bawełnianą piżamę, aby zmniejszyć problem nadmiernego pocenia się. Jeżeli masz wątpliwości zawsze możesz skonsultować to ze swoim lekarzem ginekologiem.

P: Zwichnąłem biodro. Mój lekarz ginekolog zasugerował poród poprzez cięcie cesarskie. Czy to jedyny sposób, w jaki mogę urodzić, biorąc pod uwagę zwichnięte biodro?

GŁ: Zależy to od wielu kwestii – na przykład, czy odczuwasz ból, przez co Twoje ruchy są ograniczone? Czy masz problem z chodzeniem i czy przed zajściem w ciąże miewałaś problemy z bólem w dolnej części pleców? Biorąc pod uwagę, że ciąża nasila wszelkie bóle i przypadłości, nie jest niczym niezwykłym uczucie większego dyskomfortu na tym etapie. Oczywiście konsultacja z ortopedą lub fizjoterapeutą jest nieunikniona, pozwoli uzyskać informacji na temat tego czego się spodziewać w trakcie porodu. W takiej sytuacji, aby móc odpowiednio przygotować się do porodu naturalnego dobrze jest przećwiczenie różnych pozycji wraz z fizjoterapeutą. Poród w wodzie może okazać się najlepszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę Twój problem. Ostateczną decyzję o porodzie naturalnym czy cięciu cesarskim podejmuje lekarz położnik po konsultacji z ortopedą.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/deepwater/gabinetlabiak.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/deepwater/gabinetlabiak.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/deepwater/gabinetlabiak.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34