Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Ciąża – o czym warto pamiętać?

Trudno tak naprawdę w pełni się przygotować na wszystko to, co spotka nas podczas ciąży – szczególnie wtedy, gdy jest to pierwsza ciąża. I choć większość kobiet jest wtedy zasypywana mądrymi radami przez swoje najbliższe otoczenie, to każda ciąża jest inna i to, co sprawdzało się choćby w przypadku naszej mamy – u nas może się zupełnie nie sprawdzić. Jakie więc są takie podstawowe kwestie, z którymi musi sobie poradzić większość przyszłych mam?

Monitoruj stan swojego organizmu

Nawet jeśli wszyscy zapewniają Cię, że dziwne zachowanie w ciąży jest normalne, a przy tym powinnaś jeść za dwoje – nie do końca jest to prawdą. Owszem, huśtawka hormonalna, jaka nieuchronnie towarzyszy nam w trakcie ciąży może powodować, że same siebie nie będziecie poznawać, jednak jeśli wyda Wam się, że któreś z zachowań jest bardzo nienaturalne – nie zaszkodzi konsultacja z lekarzem. Podobnie jeśli chodzi o jedzenie – starajmy się regularnie ważyć, by utrzymać wzrost masy ciała w rozsądnych granicach. W przeciwnym wypadku można się spodziewać problemów z powrotem do optymalnej wagi.

Uważaj na leki oraz niektóre kosmetyki i zabiegi kosmetyczne

Jeśli spojrzysz na ulotki najczęściej wykorzystywanych leków – to okaże się, że w przypadku znacznej ich większości wprowadzone zostały przeróżne ograniczenia w przypadku używania ich przez kobiety w ciąży. Zasada ta dotyczy również leków naturalnych i powszechnie uważanych za bezpieczne – jak choćby zioła. Nie oznacza to, że z leków trzeba będzie całkiem zrezygnować – po prostu przyłóżmy większą wagę do tego tematu.

Wiedz, czego powinnaś unikać

O takich rzeczach jak unikanie alkoholu, papierosów i innych używek – nie ma nawet chyba potrzeby wspominać. Warto natomiast wspomnieć o ograniczeniach w kwestii uprawianych sportów. Ograniczajmy dyscypliny wymagające bardzo dużego wysiłku – tym bardziej, jeśli mówimy o późniejszym etapie ciąży. Zamiast nich wybierzmy choćby pływanie, nordic walking albo jogę. Warto też zainteresować się zajęciami grupowymi, organizowanymi specjalnie dla kobiet w ciąży.

Czy powyższe tematy to już wszystkie porady jakie warto znać? Oczywiście nie – jest ich dużo, dużo więcej. Zamiast wymieniać je tu szczegółowo, warto po prostu zwrócić uwagę, że ciąża to wyjątkowy, ale też dość naturalny stan w życiu kobiety. Zdajmy się więc na naszą intuicję – w komplecie ze zdrowym rozsądkiem będą one stanowiły idealny tandem, który w miarę bezstresowo pozwoli przetrwać cały okres ciąży aż do szczęśliwego porodu. Nie stresujmy się bowiem zbytnio – to nigdy nie pomaga.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

Ginekolog Kraków lek. med. Tomasz Łabiak
ciąża leki

Kwas foliowy

​Zdrowe odżywianie jest dla kobiety w ciąży bardzo ważne. Za pomocą diety przekazuje dziecku niezbędne witaminy oraz minerały. Jedną z witamin, które odgrywają znaczącą rolę

Czytaj więcej »