Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Ciąża – o czym warto pamiętać?

Trudno tak naprawdę w pełni się przygotować na wszystko to, co spotka nas podczas ciąży – szczególnie wtedy, gdy jest to pierwsza ciąża. I choć większość kobiet jest wtedy zasypywana mądrymi radami przez swoje najbliższe otoczenie, to każda ciąża jest inna i to, co sprawdzało się choćby w przypadku naszej mamy – u nas może się zupełnie nie sprawdzić. Jakie więc są takie podstawowe kwestie, z którymi musi sobie poradzić większość przyszłych mam?

Monitoruj stan swojego organizmu

Nawet jeśli wszyscy zapewniają Cię, że dziwne zachowanie w ciąży jest normalne, a przy tym powinnaś jeść za dwoje – nie do końca jest to prawdą. Owszem, huśtawka hormonalna, jaka nieuchronnie towarzyszy nam w trakcie ciąży może powodować, że same siebie nie będziecie poznawać, jednak jeśli wyda Wam się, że któreś z zachowań jest bardzo nienaturalne – nie zaszkodzi konsultacja z lekarzem. Podobnie jeśli chodzi o jedzenie – starajmy się regularnie ważyć, by utrzymać wzrost masy ciała w rozsądnych granicach. W przeciwnym wypadku można się spodziewać problemów z powrotem do optymalnej wagi.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Uważaj na leki oraz niektóre kosmetyki i zabiegi kosmetyczne

Jeśli spojrzysz na ulotki najczęściej wykorzystywanych leków – to okaże się, że w przypadku znacznej ich większości wprowadzone zostały przeróżne ograniczenia w przypadku używania ich przez kobiety w ciąży. Zasada ta dotyczy również leków naturalnych i powszechnie uważanych za bezpieczne – jak choćby zioła. Nie oznacza to, że z leków trzeba będzie całkiem zrezygnować – po prostu przyłóżmy większą wagę do tego tematu.

Wiedz, czego powinnaś unikać

O takich rzeczach jak unikanie alkoholu, papierosów i innych używek – nie ma nawet chyba potrzeby wspominać. Warto natomiast wspomnieć o ograniczeniach w kwestii uprawianych sportów. Ograniczajmy dyscypliny wymagające bardzo dużego wysiłku – tym bardziej, jeśli mówimy o późniejszym etapie ciąży. Zamiast nich wybierzmy choćby pływanie, nordic walking albo jogę. Warto też zainteresować się zajęciami grupowymi, organizowanymi specjalnie dla kobiet w ciąży.

Czy powyższe tematy to już wszystkie porady jakie warto znać? Oczywiście nie – jest ich dużo, dużo więcej. Zamiast wymieniać je tu szczegółowo, warto po prostu zwrócić uwagę, że ciąża to wyjątkowy, ale też dość naturalny stan w życiu kobiety. Zdajmy się więc na naszą intuicję – w komplecie ze zdrowym rozsądkiem będą one stanowiły idealny tandem, który w miarę bezstresowo pozwoli przetrwać cały okres ciąży aż do szczęśliwego porodu. Nie stresujmy się bowiem zbytnio – to nigdy nie pomaga.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

badanie piersi

USG czy mammografia?

Wiele kobiet zdaje sobie sprawę, jak bardzo niebezpieczne są zmiany, które mogą pojawić się w piersiach. Regularne badanie się jest niezwykle ważne i pozwala wcześniej

Czytaj więcej »
badanie ultrasonograficzne

Wszystko o USG w ciąży

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, by w prawidłowo przebiegającej ciąży wykonać trzy pełne badania USG wg. określonych schematów . Wiele kobiet obawia się badania,

Czytaj więcej »