Ciąża – o czym warto pamiętać?

Trudno tak naprawdę w pełni się przygotować na wszystko to, co spotka nas podczas ciąży – szczególnie wtedy, gdy jest to pierwsza ciąża. I choć większość kobiet jest wtedy zasypywana mądrymi radami przez swoje najbliższe otoczenie, to każda ciąża jest inna i to, co sprawdzało się choćby w przypadku naszej mamy – u nas może się zupełnie nie sprawdzić. Jakie więc są takie podstawowe kwestie, z którymi musi sobie poradzić większość przyszłych mam?

Monitoruj stan swojego organizmu

Nawet jeśli wszyscy zapewniają Cię, że dziwne zachowanie w ciąży jest normalne, a przy tym powinnaś jeść za dwoje – nie do końca jest to prawdą. Owszem, huśtawka hormonalna, jaka nieuchronnie towarzyszy nam w trakcie ciąży może powodować, że same siebie nie będziecie poznawać, jednak jeśli wyda Wam się, że któreś z zachowań jest bardzo nienaturalne – nie zaszkodzi konsultacja z lekarzem. Podobnie jeśli chodzi o jedzenie – starajmy się regularnie ważyć, by utrzymać wzrost masy ciała w rozsądnych granicach. W przeciwnym wypadku można się spodziewać problemów z powrotem do optymalnej wagi.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Uważaj na leki oraz niektóre kosmetyki i zabiegi kosmetyczne

Jeśli spojrzysz na ulotki najczęściej wykorzystywanych leków – to okaże się, że w przypadku znacznej ich większości wprowadzone zostały przeróżne ograniczenia w przypadku używania ich przez kobiety w ciąży. Zasada ta dotyczy również leków naturalnych i powszechnie uważanych za bezpieczne – jak choćby zioła. Nie oznacza to, że z leków trzeba będzie całkiem zrezygnować – po prostu przyłóżmy większą wagę do tego tematu.

Wiedz, czego powinnaś unikać

O takich rzeczach jak unikanie alkoholu, papierosów i innych używek – nie ma nawet chyba potrzeby wspominać. Warto natomiast wspomnieć o ograniczeniach w kwestii uprawianych sportów. Ograniczajmy dyscypliny wymagające bardzo dużego wysiłku – tym bardziej, jeśli mówimy o późniejszym etapie ciąży. Zamiast nich wybierzmy choćby pływanie, nordic walking albo jogę. Warto też zainteresować się zajęciami grupowymi, organizowanymi specjalnie dla kobiet w ciąży.

Czy powyższe tematy to już wszystkie porady jakie warto znać? Oczywiście nie – jest ich dużo, dużo więcej. Zamiast wymieniać je tu szczegółowo, warto po prostu zwrócić uwagę, że ciąża to wyjątkowy, ale też dość naturalny stan w życiu kobiety. Zdajmy się więc na naszą intuicję – w komplecie ze zdrowym rozsądkiem będą one stanowiły idealny tandem, który w miarę bezstresowo pozwoli przetrwać cały okres ciąży aż do szczęśliwego porodu. Nie stresujmy się bowiem zbytnio – to nigdy nie pomaga.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

USG Genetyczne
1 trymestr

USG Genetyczne

W czasie ciąży każda kobieta powinna poddać się m.in. nieinwazyjnym badaniom prenatalnym I trymestru ciąży. ​Badania o których mowa są bardzo ważne z uwagi na

Czytaj więcej »
badanie piersi

USG czy mammografia?

Wiele kobiet zdaje sobie sprawę, jak bardzo niebezpieczne są zmiany, które mogą pojawić się w piersiach. Regularne badanie się jest niezwykle ważne i pozwala wcześniej

Czytaj więcej »
Rwa kulszowa w ciąży
ból pleców

Rwa kulszowa w ciąży

​Jedną z najczęściej wymienianych przez kobiety w ciąży dolegliwości jest rwa kulszowa. Niniejszy artykuł poświęcę rwie kulszowej, w którym opiszę czym jest ta przypadłość oraz

Czytaj więcej »