Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Nadciśnienie w ciąży – co warto wiedzieć?

Nadciśnienie w ciąży rozpoznaje się najczęściej u kobiet po 20 tygodniu ciąży. Przypadłość ta stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia matki, jak i dziecka. W przypadku kobiety może dojść do wylewu krwi do mózgu, niebezpieczeństwem dla płodu jest niedotlenienie i zaburzenia rozwoju. Jak rozpoznać nadciśnienie w ciąży? Jak sobie z nim radzić?

Czym jest nadciśnienie w ciąży?

Nadciśnienie w ciąży występuje u kobiet po 20 tygodniu ciąży, w której wcześniej ciśnienie tętnicze utrzymywało się w normie. Jako nadciśnienie w ciąży uznaje się takie, które wynosi powyżej lub równo140/90 mmHg. Jeśli wcześniej kobieta nie miała problemów z podwyższonym ciśnieniem, a objawom nie towarzyszy dodatkowo białkomocz, można podejrzewać, że jego podwyższenie po 20 tygodniu jest indukowane ciążą. Nadciśnienie ustępuje naturalnie maksymalnie 12 tygodni po rozwiązaniu.

Przyczyna nadciśnienia w ciąży

Przyczyny nadciśnienia w ciąży nie są do końca jasne. Jednak lekarze wysnuwają przypuszczenie, iż może być ono spowodowane próbą odrzucenia zarodka przez organizm matki. Ciało kobiety może po jakimś czasie zacząć traktować płód jako ciało obce, co prowadzi do niszczenia łożyska i zwiększania się w krwiobiegu substancji obkurczających naczynia krwionośne.

Najbardziej narażone na wystąpienie nadciśnienie w ciąży są kobiety po 35 roku życia. Dodatkowymi czynnikami ryzyka będzie otyłość, choroby nerek i cukrzyca. Jednak nadciśnienie w ciąży może wystąpić również u kobiet młodszych spodziewających się swojego pierwszego dziecka, jeśli w rodzinie były już przypadki nadciśnienia tętniczego. Kolejne ciąże nie zwiększają ryzyka wystąpienia nadciśnienia. Wręcz przeciwnie obniżają prawdopodobieństwo jego pojawienia się.

Po czym poznać nadciśnienie w ciąży?

Powinnaś zgłosić się do lekarza, jeśli obserwujesz u siebie częste bóle głowy, zawroty głowy, a także zaburzenia widzenia. U ciężarnych mogą wystąpić również miejscowe obrzęki, które nie ustępują po odpoczynku w pozycji leżącej.

Jak radzić sobie z nadciśnieniem?

Zaleca się czterokrotny pomiar ciśnienia tętniczego dziennie. Gdy jest ono >=140/90 należy pilnie skontaktować się z lekarzem, który włącza odpowiednie leczenie.

Ciśnienie sprawdzamy regularnie, wykonujemy badania moczu w tym na obecność białka w moczu. Korzystne będzie również zrezygnowanie z ćwiczeń fizycznych i odpoczynek w pozycji leżącej na lewym boku.

Kobiety, u których notuje się ciśnienie na poziomie 160/110 mmHg lub większe są hospitalizowane, gdzie mogą być przeprowadzane regularne badania i sprawdzany stan płodu. W przypadku, gdy ciśnienie spadnie do wartości co najmniej 150/80-100 mmHg i nie obserwuje się białkomoczu, kobieta może wrócić do domu. Jednak do końca trwania ciąży niezbędne będzie wykonywanie badań moczu (poziomu białek), a także sprawdzanie wysokości ciśnienia co najmniej 2 razy dziennie.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

badanie ultrasonograficzne

Wszystko o USG w ciąży

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, by w prawidłowo przebiegającej ciąży wykonać trzy pełne badania USG wg. określonych schematów . Wiele kobiet obawia się badania,

Czytaj więcej »
badanie piersi

USG czy mammografia?

Wiele kobiet zdaje sobie sprawę, jak bardzo niebezpieczne są zmiany, które mogą pojawić się w piersiach. Regularne badanie się jest niezwykle ważne i pozwala wcześniej

Czytaj więcej »