Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Ciąża po 35 roku życia – co warto wiedzieć?

Obecnie można spotkać coraz więcej kobiet ciężarnych po 35 roku życia. Nie zawsze jest to związane z problemami z zajściem w ciążę. Wiele kobiet decyduje się na powiększenie rodziny dopiero po osiągnięciu stabilności finansowej, większej świadomości swojego ciała czy też po prostu po znalezieniu odpowiedniego partnera. Nie jest prawdą, że kobiety po 35. roku życia nie mogą już zostać mamami. Obecnie co raz częściej dopiero po skończeniu trzydziestego czy też nawet czterdziestego roku życia kobiety decydują się na poczęcie potomka. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że ciąża w późniejszy wieku może wiązać się z pewnymi problemami. Co zatem powinna wiedzieć kobieta o ciąży po 35 roku życia?

Ciąża po 35 roku życia? Jak najbardziej!

Kobiety po 35 roku życia mają pewne obawy i wątpliwości, czy aby przypadkiem nie jest już za późno na potomstwo. Jeśli przyszła mama prowadzi zdrowy tryb życia i nie stosuje żadnych używek, to jak najbardziej może urodzić zdrowe dziecko oraz dobrze poradzić sobie z ciążą i porodem. Starsze kobiety zwykle są bardzo świadome swojego ciała, dbają o siebie i stosują się do zaleceń lekarskich, dobrze współpracują z lekarzem i położną podczas porodu oraz są cierpliwe. Ciąża jest czymś w rodzaju eliksiru odmładzającego. Pod wpływem zmian w gospodarce hormonalnej kobiety czują się znacznie młodziej fizycznie i poprawia się także ich stan psychiczny. Czują się szczęśliwe i spełnione.

Co z zagrożeniami?

Decydując się na ciążę po 35 roku życia, trzeba liczyć się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niektórych chorób – schorzeń układu krążenia, nadciśnienia i cukrzycy. Wzrasta także ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu szczególnie zespółu Downa. Na szczęście do dyspozycji są badania USG i testy, za pomocą których można wykryć wiele zespłów genetycznych i innych wad wrodzonych. Chodzi tutaj o nieinwazyjne badania genetyczne USG i test PAPP-A. Można także wykonać amniopunkcję w razie wątpliwego wyniku badań nieinwazyjnych. Do dyzpozycji sa też testy badające wolne DNA płodu we krwi matki co bardzo dokładnie określa ryzyko genetyczne a nie jest badaniem inwazyjnym jak amniopunkcja.

Kobiety po 35 roku życia mogą mieć trudności z poczęciem dziecka gdyż wraz z wiekiem maleje płodność. Z wiekiem rośnie też ryzyko poronienia. Według statystyk u kobiet po 35 roku życia ryzyko poronienia wynosi 20%, a u kobiet w przedziale wiekowym od 40 do 45 roku życia mówi się już o ryzyku z rzędu 35%. Kolejna kwestią są powikłania ciąży, które w przypadku kobiet po 35 roku życia występują częściej. Aż dwukrotnie zwiększa się ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej. Częściej występuje także nadciśnienie tętnicze.

Ryzyko powikłań ciążowych można zredukować

Kobieta po 35 roku życia może urodzić zdrowe dziecko i uchronić się przed powikłaniami ciążowymi, jeśli zadba odpowiednio o swój stan zdrowia i to jeszcze zanim zdecyduje się na zajście w ciążę. Zaleca się już dwa lata wcześniej lub co najmniej rok przed poczęciem zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę i wagę oraz odstawić wszelkiego typu używki. Alkohol i papierosy powinny zniknąć na dobre. Należy także uważać na źródła zakażenia toksoplazmozą. Unikać powinno się produktów wysoko przetworzonych oraz zawierających metale ciężkie jak niektóre ryby. Zaleca się również sprawdzenie poziomu glukozy we krwi i wykonanie badań hormonalnych. Jeśli sześciomiesięczne starania się o dziecko okażą się bezowocne, należy zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego w celu dokładnej diagnostyki. Bardzo ważną kwestią jest również zredukowania stresu w życiu.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

badanie ultrasonograficzne

Wszystko o USG w ciąży

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, by w prawidłowo przebiegającej ciąży wykonać trzy pełne badania USG wg. określonych schematów . Wiele kobiet obawia się badania,

Czytaj więcej »