Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Metaliczny smak w jamie ustnej

Jednym z bardziej niezwykłych dolegliwości w czasie ciąży jest dziwny, metaliczny smak w ustach. Zaczyna się od nieprzyjemnego smaku, który trudno opisać, nazywa się to dysgeusia – termin medyczny na zmianę smaku w ustach.

Dysgeusia zwykle występuje w pierwszym trymestrze ciąży i zazwyczaj ustępuje z czasem w okresie trwania ciąży. Smak lub odczucie opisywane jest często jakby przytknąć usta do metalowej poręczy. Dolegliwość ta może również objawiać się w postaci kwaśnego smaku, który przenika przez smak spożywanych posiłków w trakcie jedzenia lub nawet gdy nic nie jemy.

Niestety, dysgeusia pojawia się właśnie wtedy, gdy prawdopodobieństwo wystąpienia nudności w ciąży jest zwiększone. Radzenie sobie z problemami żołądkowymi jest samo w sobie wystarczająco trudne, a posiadanie do tego jeszcze nieprzyjemnego, metalicznego smaku w ustach może naprawdę pogorszyć sytuację.

Co jest winne?

Estrogeny są odpowiedzialne za zmianę wrażliwości na niektóre smaki i zapachy w czasie ciąży. Ze względu na ścisły związek między węchem a smakiem, uważa się, że ten sam hormon (odpowiedzialny za wrażliwość na zapach) powoduje metaliczny smak w jamie ustnej – szczególnie po przebudzeniu.

Efekt estrogenów ma tendencję do zanikania, podczas przejścia do drugiego trymestru, tak więc metaliczny posmak w jamie ustnej powinien zaniknąć wraz z rozwojem ciąży.

Dysgeusja może być również spowodowana zatrzymaniem wody w organizmie. Ma to wpływ na całe ciało, także jamę ustną, a w szczególności kubki smakowe. Kubki smakowe koncentrują się na języku, co w efekcie może dawać metaliczny smak w ustach.

Istnieje przekonanie, że zaburzenia smaku to ochrona dla ciężarnych kobiet przed spożywaniem żywności, która mogłaby potencjalnie zaszkodzić dziecku, lecz to tylko teoria, a w praktyce może nadal występować, nawet gdy żywność jest całkowicie bezpieczna dla dziecka.

Czy to przejdzie?

Kwaśne pokarmy bogate w kwas cytrynowy pomagają w usuwaniu nieprzyjemnych smaków, lecz nie wszystkie wrażliwe żołądki w ciąży są w stanie poradzić sobie ze zwiększoną podarzą kwaśnych treści. Pomocnym w zwalczaniu metalicznego posmaku może okazać się ssanie preparatów witaminy C czy płukanie jamy ustnej sokiem pomarańczowym. Produkty te zwiększają wydzielanie śliny, co pomaga zmyć metaliczny smak w ustach.

Niektóre zestawy witamin dla kobiet w ciąży pogarszają ten stan, dlatego warto porozmawiać z lekarzem o ew. zmianie na inny preparat. Jedna ze wskazówek (od matek w ciąży) to „czesanie szczoteczką” języka po każdym umyciu zębów. Możesz również spłukać usta roztworem sody oczyszczonej (1 łyżeczka na pół szklanki ciepłej wody, kilka razy dziennie), aby zneutralizować poziom pH w jamie ustnej.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

ból zęba w ciąży

Pytania i odpowiedzi

Czy mogę karmić piersią moje drugie dziecko będąc w ciąży? GŁ: Tak. Dopóki jest to zdrowa ciąża, bez powikłań i nie masz historii poronienia, to nie

Czytaj więcej »
USG Genetyczne
1 trymestr

USG Genetyczne

W czasie ciąży każda kobieta powinna poddać się m.in. nieinwazyjnym badaniom prenatalnym I trymestru ciąży. ​Badania o których mowa są bardzo ważne z uwagi na

Czytaj więcej »