Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Endometrioza

Endometrioza jest uciążliwą chorobą dotykającą części kobiet, polega na nieprawidłowym umiejscowieniu elementów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Jak więc rozpoznać endometriozę i leczyć ją, by ograniczyć ból i zwiększyć szansę na ciążę?

Endometrioza – na czym polega i jakie są jej przyczyny

Błona śluzowa macicy – endometrium, pierwotnie znajduje się wewnątrz jej jamy. Zgodnie z cyklem miesięcznym początkowo narasta w macicy, po czym ulega złuszczeniu i wydaleniu z krwią miesięczną, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia. W przypadku kobiet borykających się z endometriozą, sytuacja wygląda tak, że endometrium znajduje się w jeszcze innych tkankach niż w jamie macicy: w jajnikach i jajowodach, w jamie otrzewnej, jelitach, a także w bliźnie po cesarskim cięciu.

Przyczyny endometriozy nie są do końca znane. Nie da się więc jednoznacznie wskazać powodów jej występowania. Przyjmuje się, że w dużej mierze odpowiadają za to geny (w 50%), poziom estrogenów oraz czynniki środowiskowe (np. wcześniactwo).

Endometrioza – objawy

Kobiety chorujące na endometriozę odczuwają ból na długo przed pojawieniem się miesiączki. Spora część objawów choroby jest niespecyficzna i nie różni się od symptomów innych schorzeń. Niemniej jednak można wyróżnić grupę najczęściej występujących objawów endometriozy:

– ból podczas miesiączki oraz stosunków płciowych;

– długie i obfite miesiączki, zaburzenia miesiączkowania;

– problemy z zajściem w ciążę, niepłodność;

– parcie na pęcherz i problemy z wypróżnianiem.

Ból towarzyszący chorującym na endometriozę kobietom jest różnie nasilony, ale zazwyczaj jest tym większy im większe jest ognisko choroby. Jeśli chodzi o zaburzenia płodności przy endometriozie, to są one spowodowane:

– zrostami w jamie brzusznej oraz wewnątrz narządu rodnego utrudniającymi zapłodnienie i dotarcie komórki jajowej do jamy macicy;

– ogniskami endometriozy wydzielającymi substancje uniemożliwiające zapłodnienie i zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy.

Leczenie choroby i szanse na ciążę

Leczenie endometriozy odbywa się albo farmakologicznie albo poprzez usunięcie ognisk choroby. Niestety zawsze pozostaje ryzyko powrotu choroby. Obecnie istnieją na szczęście mało inwazyjne metody, pozwalające na precyzyjne usuwanie ognisk endometriozy drogą laparoskopową, gdzie powrót do normalnego funkcjonowania następuje zazwyczaj po ok. 3-7 dniach. W trakcie laparoskopii sprawdza się także drożność jajowodów, gdyż może być ona zaburzona w endometriozie.

Terapia hormonalna polega na przyjmowaniu preparatów zmniejszających rozrost błony śluzowej macicy. Niestety ich skutkami ubocznymi jest to, że kobieta czuje się jak podczas menopauzy. Mogą więc jej towarzyszyć uderzenia gorąca, spadek libido, obniżenie nastroju, problemy z cerą i włosami. Leczniczo działają również niektóre środki hormonalnej antykoncepcji. Na chorobę ma korzystny wpływ również ciąża i karmienie piersią, podczas których jajniki produkują mniejszą ilość estrogenów przez co wprowadzają chorobę w stan uśpienia (jak podczas menopauzy).

Kobiety cierpiące na endometriozę mogą mieć problem z zapłodnieniem, ale nie musi to wcale oznaczać niepłodności. W wielu przypadkach wystarcza leczenie farmakologiczne by po odstawieniu leków doszło do zapłodnienia. U niektórych kobiet, by zajść w ciąże będzie konieczne usunięcie ognisk choroby, a inne będą musiały liczyć na IVF (in vitro) – gdy dojdzie do niedrożności jajowodów i/lub leczenie farmakologiczne będzie nieskuteczne.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.