Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Fakty o cukrzycy ciążowej i o tym, jak sobie z nią radzić?

Wiele słyszy się na temat cukrzycy ciążowej, co może u niektórych kobiet budzić pewne obawy. Na początku zwykle choroba ta nie daje żadnych objawów, dlatego też bez wykonania odpowiednich badań przyszła mama może być nieświadoma swojego stanu zdrowia. Sygnałem alarmowym powinny być jednak wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, ciągłe uczucie zmęczenia, zawroty głowy, , zbyt duży przyrost masy ciała i omdlenia. Jak zatem radzić sobie w przypadku cukrzycy ciążowej?

Kilka istotnych faktów o cukrzycy ciążowej

Dobrą wiadomością dla każdej kobiety planującej zajść w ciążę jest to, że obecnie bardzo łatwo jest wykryć ciążę cukrzycową. W tym celu przeprowadza się  testy z krwi pod kątem cukrzycy. Są one wykonywane między 24. a 28 tygodniem ciąży. Jeśli wyniki badań potwierdzą cukrzycę, to kobieta musi kontrolować swój poziom cukru aż do porodu, co jest koniczne dla bezpieczeństwa rozwijającego się w jej łonie płodu. Badać poziom glukozy we krwi można z łatwością w domu przy pomocy glukometru. Kobiety, u których wykryto cukrzycę ciążową muszą liczyć się ze zmianą dotychczasowego trybu życia. Bardzo ważny jest regularny i umiarkowany ruch, gdyż aktywność fizyczna pozwala na lepsze wykorzystanie krążącej we krwi glukozy oraz usprawnia jej transport do komórek. Polecany jest godzinny spacer oraz aerobik czy pływanie. Wcale nie jest prawdą, że przy cukrzycy ciążowej trzeba zawsze przyjmować leki, gdyż najczęściej wystarczy wprowadzić odpowiednią dietę i ruch, dzięki czemu możliwe jest obniżenie poziomu cukru we krwi.

Ryzyko wystąpienia ciąży cukrzycowej zwiększają :  otyłość, wiek kobiety ciężarnej powyżej 35. roku życia, duży przyrost masy ciała w pierwszym trymestrze ciąży i cukrzyca w rodzinie. Przyszła mama powinna mieć także na uwadze zdrowie swojego dziecka, gdyż jeśli cukrzyca ciążowa zostanie zaniedbana, to wzrasta ryzyko powikłań zdrowotnych u płodu. Zbyt wysoki poziom cukry we krwi może przyczynić się do wystąpienia wad rozwojowych u dziecka, a ponadto wzrasta ryzyko zachorowania dziecka w przyszłości na cukrzycę typu 1 i 2.

Odpowiednia dieta w cukrzycy ciążowej to podstawa

Kobiety, u których zdiagnozowano cukrzycę ciążową, powinny bacznie przyjrzeć się swojemu sposobowi odżywiania się. Dieta powinna zostać skonsultowana z lekarzem oraz diabetologiem lub dietetykiem. Prawidłowe żywienie w cukrzycy ciążowej odgrywa dużą rolę w radzeniu sobie z tym schorzeniem. Zaleca się spożywanie regularnych posiłków w ilości od trzech do czterech posiłków dziennie. Można także pozwolić sobie na jedną lub dwie niewielkie przekąski między posiłkami. Najważniejsze jest to, aby nie dochodziło do gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. Zamiast produktów obfitujących w cukry proste, kobieta powinna spożywać produkty o dużej zawartości węglowodanów złożonych. Zaleca się więc sięgać po produkty z pełnego ziarna, brązowy ryż i rośliny strączkowe. Należy graniczyć do minimum, a najlepiej całkowicie zrezygnować z białego cukru, słodkich napojów, ciast, chipsów, białego pieczywa i cukierków. Posiłki powinny być niewielkie, ale wartościowe. Polecane jest białe mięso, chude wędliny, ryby, niezbyt słodkie owoce, warzywa, zimnotłoczone oleje, pestki, nasiona i orzechy.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

endometrioza

Endometrioza

Endometrioza jest uciążliwą chorobą dotykającą części kobiet, polega na nieprawidłowym umiejscowieniu elementów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Jak więc rozpoznać endometriozę i leczyć ją,

Czytaj więcej »