Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Jak przygotować się do porodu?

Poród to wspólna podróż zarówno dla kobiety, jak również jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Te kilkadziesiąt niesamowitych godzin będzie decydować o zdrowiu i życiu maleństwa i… matki. O czym pamiętać, by odbył się on w sposób bezpieczny i komfortowy dla obydwojga? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Przygotuj się na każdą ewentualność

Ciąża nie musi trwać równo 9 miesięcy. Dlatego już od 32 tygodnia miej spakowaną torbę, którą zabierzesz ze sobą do szpitala. Nie zapominaj również o odpowiednim odżywianiu (w ciąży warto jeść nieco więcej).

Szkoła rodzenia to dziś podstawa!

Dla wielu osób, zwłaszcza starszych, chodzenie do szkoły rodzenia wiąże się ze wstydem i niedowartościowaniem roli społecznych. Warto wybrać się do niej wraz z partnerem. Specjaliści w prosty i przyjazny sposób doradzą Ci, jak radzić sobie w przypadku pojawienia się pierwszych skurczy, a także jak pielęgnować dziecko po porodzie.

Sen jest ważny

Nie zapracowuj się! Sen jest w ciąży bardzo istotny. Pamiętaj, że po narodzinach dziecka, będziesz miała niewiele momentów tylko dla siebie. Śpij od 8 – 10 godzin w ciągu doby. Jeśli masz taką potrzebę, koniecznie ucinaj sobie drzemki w ciągu dnia. Reaguj też na zachcianki organizmu. Nie ważne, czy dotyczy to snu, czy też “dziwnych” kompozycji żywieniowych.

Czego unikać?

Ciąża i poród to specyficzny czas, w którym należy unikać szeregu niebezpiecznych czynników.

  1. Dym tytoniowy i wszelkie używki – staraj się odstawiać je w okresie poprzedzającym ciążę. Nie zapominaj również, że spożywanie ich w okresie karmienia może mieć negatywne skutki dla maleństwa.
  2. Stres – czy wiesz, że sytuacje stresogenne bardzo często przenoszą się również na dziecko (nawet w łonie matki).
  3. Detergenty i przetworzona żywność – w obydwu przypadkach mamy do czynienia z dużą liczbą zbędnych, często sztucznych substancji. Dlatego koniecznie zadbaj o to, by nie było ich w Twoim otoczeniu. Zwłaszcza, że są szkodliwe nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twojego dziecka.

Nie zapominaj również o byciu aktywną przyszłą mamą. Od tego, jak będziesz zachowywać się w okresie ciąży, zależeć będzie sposób życia i funkcjonowania potomka.

Na koniec pamiętaj o dobrej atmosferze w domu. Prawidłowe relacje między Tobą i Twoim partnerem, to gwarant dobrego samopoczucia dziecka po porodzie. Często nawet nie zdajesz sobie sprawy, pod jak wieloma względami Ty i dziecko jesteście ze sobą powiązane.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

badanie piersi

USG czy mammografia?

Wiele kobiet zdaje sobie sprawę, jak bardzo niebezpieczne są zmiany, które mogą pojawić się w piersiach. Regularne badanie się jest niezwykle ważne i pozwala wcześniej

Czytaj więcej »
ból zęba w ciąży

Pytania i odpowiedzi

Czy mogę karmić piersią moje drugie dziecko będąc w ciąży? GŁ: Tak. Dopóki jest to zdrowa ciąża, bez powikłań i nie masz historii poronienia, to nie

Czytaj więcej »