Rwa kulszowa w ciąży

​Jedną z najczęściej wymienianych przez kobiety w ciąży dolegliwości jest rwa kulszowa. Niniejszy artykuł poświęcę rwie kulszowej, w którym opiszę czym jest ta przypadłość oraz jak sobie z nią poradzić.

Rwa kulszowa to przeszywający ból w dolnej części pleców, który może promieniować do pośladków czy nawet stóp. U kobiet w ciąży jest to stosunkowo częsta przypadłość, gdyż rozwijający się płód naciska na dno macicy a ta z kolei na kości miednicy oraz nerwy, które odpowiadają za prawidłowe napięcie mięśni. Oprócz bólu w okolicy lędźwiowej pacjentki skarżą się na problemy z chodzeniem, mrowienie czy też zdrętwienia dolnych kończyn.

Jednego i skutecznego leku na rwę kulszową nie ma. Istnieje możliwość redukcji nasilenia bólu, jednak należy unikać środków farmaceutycznych. Najbezpieczniejszym lekiem, który może uśmierzyć ból jest paracetamol, gdyż jest bezpieczny dla matki i płodu. Oczywiście przed zastosowaniem tego leku (jak i innych środków farmaceutycznych) niezbędna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym! Szczególnie na to uczulam.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Innymi sposobami radzenia sobie z rwą kulszową są:

  1. Ciepłe, lecz niegorące okłady, które spowodują zmniejszenie napięcia w mięśniach.
  2. Nienoszenie ciężkich przedmiotów czy zakupów.
  3. Chodzenie na płaskim obcasie.
  4. Stosowanie pasa ciążowego

Mam nadzieję, że niniejszy artykuł choć w minimalnym stopniu pomoże Paniom w radzeniu sobie z rwą kulszową. Proszę pamiętać, że blog prowadzę dla Pań, dlatego jeżeli są jakieś zagadnienia, które szczególnie Panie interesują, proszę o informację na moim profilu Facebook.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

ból zęba w ciąży

Pytania i odpowiedzi

Czy mogę karmić piersią moje drugie dziecko będąc w ciąży? GŁ: Tak. Dopóki jest to zdrowa ciąża, bez powikłań i nie masz historii poronienia, to nie

Czytaj więcej »
drugie dziecko

Niepłodność wtórna

Niepłodność wtórna jest problemem dotyczącym wielu par. Jest to niemożność ponownego zajścia w ciążę, mimo posiadania już dziecka. Wbrew pozorom, ponowne zajście w ciążę nie

Czytaj więcej »