Umówienie dodatkowych terminów wizyt możliwe pod numerem 664 062 050

W skład każdej wizyty położniczej/ginekologicznej wchodzi przeglądowe badanie USG płodu/narządu rodnego.

Rwa kulszowa w ciąży

​Jedną z najczęściej wymienianych przez kobiety w ciąży dolegliwości jest rwa kulszowa. Niniejszy artykuł poświęcę rwie kulszowej, w którym opiszę czym jest ta przypadłość oraz jak sobie z nią poradzić.

Rwa kulszowa to przeszywający ból w dolnej części pleców, który może promieniować do pośladków czy nawet stóp. U kobiet w ciąży jest to stosunkowo częsta przypadłość, gdyż rozwijający się płód naciska na dno macicy a ta z kolei na kości miednicy oraz nerwy, które odpowiadają za prawidłowe napięcie mięśni. Oprócz bólu w okolicy lędźwiowej pacjentki skarżą się na problemy z chodzeniem, mrowienie czy też zdrętwienia dolnych kończyn.

Jednego i skutecznego leku na rwę kulszową nie ma. Istnieje możliwość redukcji nasilenia bólu, jednak należy unikać środków farmaceutycznych. Najbezpieczniejszym lekiem, który może uśmierzyć ból jest paracetamol, gdyż jest bezpieczny dla matki i płodu. Oczywiście przed zastosowaniem tego leku (jak i innych środków farmaceutycznych) niezbędna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym! Szczególnie na to uczulam.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Innymi sposobami radzenia sobie z rwą kulszową są:

  1. Ciepłe, lecz niegorące okłady, które spowodują zmniejszenie napięcia w mięśniach.
  2. Nienoszenie ciężkich przedmiotów czy zakupów.
  3. Chodzenie na płaskim obcasie.
  4. Stosowanie pasa ciążowego

Mam nadzieję, że niniejszy artykuł choć w minimalnym stopniu pomoże Paniom w radzeniu sobie z rwą kulszową. Proszę pamiętać, że blog prowadzę dla Pań, dlatego jeżeli są jakieś zagadnienia, które szczególnie Panie interesują, proszę o informację na moim profilu Facebook.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

endometrioza

Endometrioza

Endometrioza jest uciążliwą chorobą dotykającą części kobiet, polega na nieprawidłowym umiejscowieniu elementów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Jak więc rozpoznać endometriozę i leczyć ją,

Czytaj więcej »