Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Rwa kulszowa w ciąży

​Jedną z najczęściej wymienianych przez kobiety w ciąży dolegliwości jest rwa kulszowa. Niniejszy artykuł poświęcę rwie kulszowej, w którym opiszę czym jest ta przypadłość oraz jak sobie z nią poradzić.

Rwa kulszowa to przeszywający ból w dolnej części pleców, który może promieniować do pośladków czy nawet stóp. U kobiet w ciąży jest to stosunkowo częsta przypadłość, gdyż rozwijający się płód naciska na dno macicy a ta z kolei na kości miednicy oraz nerwy, które odpowiadają za prawidłowe napięcie mięśni. Oprócz bólu w okolicy lędźwiowej pacjentki skarżą się na problemy z chodzeniem, mrowienie czy też zdrętwienia dolnych kończyn.

Jednego i skutecznego leku na rwę kulszową nie ma. Istnieje możliwość redukcji nasilenia bólu, jednak należy unikać środków farmaceutycznych. Najbezpieczniejszym lekiem, który może uśmierzyć ból jest paracetamol, gdyż jest bezpieczny dla matki i płodu. Oczywiście przed zastosowaniem tego leku (jak i innych środków farmaceutycznych) niezbędna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym! Szczególnie na to uczulam.

Innymi sposobami radzenia sobie z rwą kulszową są:

  1. Ciepłe, lecz niegorące okłady, które spowodują zmniejszenie napięcia w mięśniach.
  2. Nienoszenie ciężkich przedmiotów czy zakupów.
  3. Chodzenie na płaskim obcasie.
  4. Stosowanie pasa ciążowego

Mam nadzieję, że niniejszy artykuł choć w minimalnym stopniu pomoże Paniom w radzeniu sobie z rwą kulszową. Proszę pamiętać, że blog prowadzę dla Pań, dlatego jeżeli są jakieś zagadnienia, które szczególnie Panie interesują, proszę o informację na moim profilu Facebook.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

Ginekolog Kraków lek. med. Tomasz Łabiak
ciąża leki

Kwas foliowy

​Zdrowe odżywianie jest dla kobiety w ciąży bardzo ważne. Za pomocą diety przekazuje dziecku niezbędne witaminy oraz minerały. Jedną z witamin, które odgrywają znaczącą rolę

Czytaj więcej »
bakterie

Rodzaje infekcji dróg rodnych

​Do najczęściej spotykanych schorzeń kobiecych miejsc intymnych należą infekcje dróg rodnych. Są one następstwem zmian we florze bakteryjnej pochwy, spowodowanych działaniem bakterii i/lub grzybów. Bakteryjne

Czytaj więcej »