Rodzaje infekcji dróg rodnych

​Do najczęściej spotykanych schorzeń kobiecych miejsc intymnych należą infekcje dróg rodnych. Są one następstwem zmian we florze bakteryjnej pochwy, spowodowanych działaniem bakterii i/lub grzybów.

Bakteryjne infekcje dróg rodnych

W wydzielinie dróg rodnych kobiety dorosłej nie panują sterylne warunki.  Zawiera ona nawet sto rodzajów różnych mikroorganizmów, z których wiele wywołuje poważne choroby. Dopóki flora bakteryjna ma kwaśny odczyn i jest zdominowana przez kwas mlekowy, jej środowisko nie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów patogennych. Pożyteczne szczepy Lactobacillus mogą jednak utracić swą aktywność lub zginąć.

O zakażeniu bakteryjnym dróg rodnych można mówić wtedy, gdy miejsce dobrych bakterii zajmują mikroby chorobotwórcze. Należą do nich m.in. GardnerellaMobiluncusUreaplasma czy Mycoplasma, które namnażają się w niekontrolowany sposób. Niekorzystnym zmianom w mikroflorze miejsc intymnych sprzyja brak higieny, bogate życie seksualne czy antybiotykoterapia. Zakażenie nie jest aktywnym stanem zapalnym, jednak może prowadzić do jego wystąpienia. Do wyraźnych objawów infekcji należą m.in. obrzęki i zaczerwienienia sromu, widoczne na bieliźnie upławy czy nieprzyjemny zapach oraz pieczenie i swędzenie w tych okolicach.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Grzybicze infekcje dróg rodnych

Brak równowagi w mikroflorze pochwy jest w stanie zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju także grzybom. Kobiety najczęściej narażone są na atak drożdżaków z gatunku Candida albicans, które mogą przedostać się do organizmu bardzo łatwo, na przykład w publicznej toalecie czy na basenie. Na rozwój grzybicy dróg rodnych bardzo duży wpływ ma niewłaściwa dieta, z którą związany jest zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Nadmiar grzybów osłabia układ odpornościowy i zaburza równowagę flory bakteryjnej pochwy, co w następstwie prowadzi do rozwoju infekcji grzybiczej. Do jej typowych objawów należy obecność wydzieliny o charakterystycznej konsystencji oraz silny świąd z okolic miejsc intymnych.

Choroby przenoszone drogą płciową

Do osobnej grupy zaliczyć można infekcje przenoszone drogą płciową. W większości spowodowane są chorobami zakaźnymi, które mogą prowadzić do różnych poważnych powikłań także u partnerów zarażonych kobiet. Do najczęściej spotykanych należy Chlamydia, której zakażenie przebiega bezobjawowo u większości pacjentek. Może prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej, zwiększać ryzyko ciąży pozamacicznej oraz powodować niepłodność. Innym typowym przykładem choroby przenoszonej drogą płciową jest rzeżączka, wywoływana bakterią Neiseria gonorrhoeae. Zakażenie dotyczy głównie szyjki macicy i cewki moczowej, ale może objąć także odbyt czy gardło. U kobiet głównym powikłaniem rzeżączki jest choroba zapalna miednicy.

W pewnym sensie chorobami przenoszonymi drogą płciową są także wyżej opisane infekcje grzybicze i bakteryjne oraz zakażenie wirusem HCV czy HIV.

Żadnego z objawów infekcji dróg rodnych nie wolno bagatelizować, lekceważyć lub leczyć samodzielnie. Najlepiej zwrócić się do ginekologa już przy pierwszych niepokojących sygnałach.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

ból zęba w ciąży

Pytania i odpowiedzi

Czy mogę karmić piersią moje drugie dziecko będąc w ciąży? GŁ: Tak. Dopóki jest to zdrowa ciąża, bez powikłań i nie masz historii poronienia, to nie

Czytaj więcej »
drugie dziecko

Niepłodność wtórna

Niepłodność wtórna jest problemem dotyczącym wielu par. Jest to niemożność ponownego zajścia w ciążę, mimo posiadania już dziecka. Wbrew pozorom, ponowne zajście w ciążę nie

Czytaj więcej »
endometrioza

Endometrioza

Endometrioza jest uciążliwą chorobą dotykającą części kobiet, polega na nieprawidłowym umiejscowieniu elementów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Jak więc rozpoznać endometriozę i leczyć ją,

Czytaj więcej »