Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Rodzaje infekcji dróg rodnych

​Do najczęściej spotykanych schorzeń kobiecych miejsc intymnych należą infekcje dróg rodnych. Są one następstwem zmian we florze bakteryjnej pochwy, spowodowanych działaniem bakterii i/lub grzybów.

Bakteryjne infekcje dróg rodnych

W wydzielinie dróg rodnych kobiety dorosłej nie panują sterylne warunki.  Zawiera ona nawet sto rodzajów różnych mikroorganizmów, z których wiele wywołuje poważne choroby. Dopóki flora bakteryjna ma kwaśny odczyn i jest zdominowana przez kwas mlekowy, jej środowisko nie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów patogennych. Pożyteczne szczepy Lactobacillus mogą jednak utracić swą aktywność lub zginąć.

O zakażeniu bakteryjnym dróg rodnych można mówić wtedy, gdy miejsce dobrych bakterii zajmują mikroby chorobotwórcze. Należą do nich m.in. GardnerellaMobiluncusUreaplasma czy Mycoplasma, które namnażają się w niekontrolowany sposób. Niekorzystnym zmianom w mikroflorze miejsc intymnych sprzyja brak higieny, bogate życie seksualne czy antybiotykoterapia. Zakażenie nie jest aktywnym stanem zapalnym, jednak może prowadzić do jego wystąpienia. Do wyraźnych objawów infekcji należą m.in. obrzęki i zaczerwienienia sromu, widoczne na bieliźnie upławy czy nieprzyjemny zapach oraz pieczenie i swędzenie w tych okolicach.

Grzybicze infekcje dróg rodnych

Brak równowagi w mikroflorze pochwy jest w stanie zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju także grzybom. Kobiety najczęściej narażone są na atak drożdżaków z gatunku Candida albicans, które mogą przedostać się do organizmu bardzo łatwo, na przykład w publicznej toalecie czy na basenie. Na rozwój grzybicy dróg rodnych bardzo duży wpływ ma niewłaściwa dieta, z którą związany jest zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Nadmiar grzybów osłabia układ odpornościowy i zaburza równowagę flory bakteryjnej pochwy, co w następstwie prowadzi do rozwoju infekcji grzybiczej. Do jej typowych objawów należy obecność wydzieliny o charakterystycznej konsystencji oraz silny świąd z okolic miejsc intymnych.

Choroby przenoszone drogą płciową

Do osobnej grupy zaliczyć można infekcje przenoszone drogą płciową. W większości spowodowane są chorobami zakaźnymi, które mogą prowadzić do różnych poważnych powikłań także u partnerów zarażonych kobiet. Do najczęściej spotykanych należy Chlamydia, której zakażenie przebiega bezobjawowo u większości pacjentek. Może prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej, zwiększać ryzyko ciąży pozamacicznej oraz powodować niepłodność. Innym typowym przykładem choroby przenoszonej drogą płciową jest rzeżączka, wywoływana bakterią Neiseria gonorrhoeae. Zakażenie dotyczy głównie szyjki macicy i cewki moczowej, ale może objąć także odbyt czy gardło. U kobiet głównym powikłaniem rzeżączki jest choroba zapalna miednicy.

W pewnym sensie chorobami przenoszonymi drogą płciową są także wyżej opisane infekcje grzybicze i bakteryjne oraz zakażenie wirusem HCV czy HIV.

Żadnego z objawów infekcji dróg rodnych nie wolno bagatelizować, lekceważyć lub leczyć samodzielnie. Najlepiej zwrócić się do ginekologa już przy pierwszych niepokojących sygnałach.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.