Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Niepłodność wtórna

Niepłodność wtórna jest problemem dotyczącym wielu par. Jest to niemożność ponownego zajścia w ciążę, mimo posiadania już dziecka. Wbrew pozorom, ponowne zajście w ciążę nie jest tak proste, jak wiele osób uważa – często przy kolejnych staraniach o dzidziusia pojawiają się problemy, które uniemożliwiają poczęcie. Na szczęście niepłodność wtórna w większości przypadków jest możliwa do wyleczenia.

Jakie są przyczyny niepłodności wtórnej?

Wiele par bezskutecznie stara się o kolejnego potomka nawet latami, zanim zdecyduje się udać do lekarza. Problem niepłodności często jest bagatelizowany, ponieważ pierwsze dziecko już pojawiło się na świecie, a poczęcie drugiego wydaje się tylko kwestią czasu. Badaniom musi się jednak poddać zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Wśród przyczyn niepłodności wtórnej wymienia się zaburzenia hormonalne, stresujący tryb życia, stosowane leki i wiele innych. Należy również brać pod uwagę to, że płodność spada wraz z wiekiem, szczególnie po przekroczeniu 30 roku życia, kiedy u kobiet zdarzają się cykle bezowulacyjne. Również jakość nasienia spada u mężczyzn wraz z wiekiem, a sprzyja mu siedzący tryb życia, przegrzewanie jader czy nawet nieodpowiednia dieta.

W jaki sposób można leczyć wtórną niepłodność?

Leczenie wtórnej niepłodności wcale nie musi być trudne i długotrwałe – najważniejszym etapem zmagania się z chorobą jest bowiem jej diagnoza. Warto udać się do lekarza, gdy przez rok para bezskutecznie stara się o poczęcie kolejnego dziecka, a nawet po 6 miesiącach nieudanych starań gdy pacjentka jest w okolicy 35 roku życia . Czasem wystarczy wizyta u ginekologa lub endokrynologa, by przywrócić funkcjonowanie organizmu do normy. Również w przypadku mężczyzn stosunkowo łatwo jest wyleczyć część chorób by poprawić jakość nasienia.

Okazuje się, że niepłodność wtórna to nie tylko problem medyczny. Nawet co czwarta para cierpi z powodu niemożności ponownego poczęcia dziecka, mimo iż z medycznego punktu widzenia nie ma do tego przeciwwskazań. Jest wiele przypadków, w których leczenie niepłodności wtórnej polega nie tylko na pomocy medycznej, ale także na pomocy psychologicznej. Bardzo często problemy z zajściem w ciążę spowodowane są ciągłym życiem w biegu, stresem czy także presją wywołaną chęcią posiadania potomka. W takim wypadku ważna jest rozmowa z psychologiem, wspólne rozluźnienie się pary i nabranie bardziej spokojnego podejścia do sprawy poczęcia. Wbrew pozorom, taka terapia również przynosi efekty.

Metody wspomagania rozrodu

Zdarza się, że leczenie oraz pomoc psychologa to za mało w przypadku niepłodności wtórnej, której przyczyna leży zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Pary zdeterminowane w posiadaniu kolejnego dziecka, mogą wykorzystać metody wspomagania rozrodu, oczywiście o ile lekarz będzie widział zasadność ich zastosowania. Do tego typu metod może należeć inseminacja czy nawet zapłodnienie in-vitro. Dzięki wspomaganiu rozrodu, można uzyskać ciążę z pominięciem któregoś z naturalnych etapów prowadzących do zapłodnienia. Szanse na poczęcie w ten sposób zależą od wielu czynników – niestety, większość metod wspomagania rozrodu nie jest w Polsce refundowanych.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.