Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Na czym polega badanie drożności jajowodów metodą HyFoSy i kiedy się je przeprowadza?

Histerosalpingosonografia jest badaniem drożności jajowodów przy użyciu fali ultradźwiękowej. Jest ono przeprowadzane w warunkach ambulatoryjnych przede wszystkim w celu oceny kształtu macicy i wykrycia niedrożności jajowodów. Zanim jednak zostanie wykonane, konieczna jest wizyta kwalifikacyjna. Na czym polega badanie drożności jajowodów metodą HyFoSy? – ma być HyCoSy?

Na czym polega badanie drożności jajowodów metodą HyFoSy?

Badanie drożności jajowodów wykonywane jest na zlecenie lekarza, na podstawie wyników uzyskanych z przeprowadzonych wcześniej badań: USG narządów rodnych i wymazu pochwy i szyjki macicy. Wskazaniem do wykonania badania HyCoSy jest ocena kształtu macicy, skuteczności leczenia niedrożności jajowodów, grubości endometrium i obecności w nim nieprawidłowości. Histerosalpingosonografia polega na uzyskaniu obrazu jamy macicy i jajowodów za pomocą USG, które uwidacznia wprowadzony przez drogi rodne kontrast.

Histerosalpingosonografia w praktyce

Badanie HyCoSy wykonywane jest tylko w określonych dniach kobiecego cyklu, dlatego też bardzo ważne jest to, w którym dniu wystąpiła ostatnia miesiączka. Przeprowadza się je do dziesiątego dnia cyklu miesiączkowego, a więc w pierwszej fazie cyklu, po skończonej miesiączce i przed owulacją. Nie wykonuje się go natomiast nawet przy niewielkim czy wręcz śladowym krwawieniu. W celu wykonania zabiegu konieczne jest udanie się do pracowni ultrasonograficznej oraz rozebranie się.Gginekolog zakłada wziernik dopochwowy w celu uwidocznienia ujścia macicy, po czym umieszcza w ujściu szyjki macicy cewnik, aby możliwe było wprowadzenie kontrastu. Badanie to czasami bywa nieco bolesne. Cały zabieg widoczny jest na ekranie aparatu ultrasonograficznego, a wynik pojawia się w formie opisu wraz z płytą DVD gdzie nagrane jest całe badanie.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu HyCoSy jest ciąża i okres krwawienia miesiączkowego oraz infekcja w drogach rodnych. Jest to bezpieczne badanie, które może być powtarzane

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.