Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

USG czy mammografia?

Wiele kobiet zdaje sobie sprawę, jak bardzo niebezpieczne są zmiany, które mogą pojawić się w piersiach. Regularne badanie się jest niezwykle ważne i pozwala wcześniej wykryć zmiany, które wymagają leczenia. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza te pacjentki, które są genetycznie obciążone ryzykiem choroby nowotworowej. Wczesna diagnostyka może nawet uratować im życie. W związku z tym wiele kobiet zastanawia się, które badanie powinny wybrać. Do wyboru dostępne jest USG piersi oraz mammografia. Te dwa badania różnią się od siebie, jednak oba pozwalają na wykrycie zmian w piersiach.

Czym jest mammografia?

Mammografia to badanie piersi, które jest najskuteczniejsze w wykrywaniu raka piersi u kobiet, które przekroczyły 45 lat. Najlepiej sprawdza się ona u kobiet, których piersi zawierają dużo tkanki tłuszczowej. W takich przypadkach może być ona zalecana także dla kobiet powyżej 35 roku życia. Badanie to jest efektywne bez względu na rozmiar piersi oraz sprawdza się nawet w przypadku piersi powiększanych operacyjnie. Mammografia pozwala na wykrycie różnorodnych zmian w piersiach, nawet tych mających zaledwie milimetr. Pozwala ona na dokładne zobrazowanie kształtu wykrytego guza. Co więcej, mammografia wykrywa zwapnienia bez względu na ich wielkość. Warto wiedzieć, że właśnie te najmniejsze zwapnienia, zwane mikro zwapnieniami są podejrzane. Mogą być one bowiem symptomem zmian nowotworowych.

Czym jest USG piersi?

Badanie USG piersi wykorzystuje popularne w medycynie od lat fale ultrasonograficzne. Wnikają one do ciała i po odbiciu pozwalają na tworzenie się na monitorze obrazu narządów wewnętrznych. Jest to badanie bezpieczne i bezbolesne. Pozwala ono na wykazanie zmian także w piersiach. Mogą one być obserwowane pod różnym kątem. Niestety badanie ultrasonograficzne nie pozwala na wykrycie wspomnianych już, podejrzanych zwapnień. Badanie USG jest polecane młodym kobietom, które posiadają więcej tkanki gruczołowej, ale jednocześnie są także mniej zagrożone rakiem piersi.

USG piersi czy mammografia?

Wybór badania zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest wiek. Mammografia jest bardziej zalecana kobietom po 45 roku życia. Z kolei młodsze panie powinny skierować się na badanie USG. Co więcej, ogromne znaczenie ma także budowa piersi. W przypadku posiadania większej ilości tkanki gruczołowej (charakterystyczne dla młodszych kobiet) dokładniejszym badaniem będzie USG. Jeżeli chodzi u kobiet, które posiadają więcej tkanki tłuszczowej w piersiach lepiej zdecydować na mammografie. Oczywiście wybór badania najlepiej skonsultować z lekarzem. Jednak warto zaznaczyć, że najlepsze i najbardziej rzetelne wyniki można otrzymać, przeprowadzając oba te badania. Wówczas z pewnością można spać spokojnie, że zrobiło się wszystko, aby zadbać o swoje zdrowie. Zatem, zamiast zastanawiać się, które badanie wybrać, warto rozważyć wykonanie obu badań, które pozwolą na wykrycie i zdiagnozowanie wszystkich zmian.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

Rwa kulszowa w ciąży
ból pleców

Rwa kulszowa w ciąży

​Jedną z najczęściej wymienianych przez kobiety w ciąży dolegliwości jest rwa kulszowa. Niniejszy artykuł poświęcę rwie kulszowej, w którym opiszę czym jest ta przypadłość oraz

Czytaj więcej »

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/deepwater/gabinetlabiak.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/deepwater/gabinetlabiak.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/deepwater/gabinetlabiak.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34