Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Dlaczego warto być aktywną przyszłą mamą i jakie ćwiczenia wykonywać?

Stan błogosławiony wcale nie oznacza, że przyszła mama powinna leżeć plackiem i unikać jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Jest wręcz przeciwnie – codzienna dawka ruchu na świeżym powietrzu jest wręcz wskazana i to nawet w ostatnim trymestrze ciąży. Oczywiście ćwiczenia nie mogą być zbyt forsowne, ale dostosowane do kondycji i możliwości ciężarnej kobiety. Jest to korzystne nie tylko na zdrowia przyszłej mamy, ale także na zdrowia rozwijającego się w jej łonie dziecka. Jaka zatem jest zalecana aktywność fizyczna dla kobiet w ciąży?

Aktywność fizyczna w ciąży? Tak, ale umiarkowana

Codzienna dawka ruchu jest czymś, o czym powinna pamiętać każda kobieta w ciąży chyba, że są jakieś przeciwwskazania zdrowotne, które nie pozwalają na wysiłek fizyczny. Jeśli jednak ich nie ma, to nie należy stronić od aktywności fizycznej, gdyż prawidłowo dobrane ćwiczenia są wręcz nieocenione – poprawiają nastrój przyszłej mamy, redukują bóle kręgosłupa oraz zapobiegają zaparciom i żylakom. Ponadto aktywna przyszła mama może cieszyć się lepszą kondycją i jest lepiej przygotowana do porodu, który przecież jest dla niej nie lada wysiłkiem. Jeśli chodzi o rodzaje ćwiczeń, to zalecane są pozycja wyjściowa i ćwiczenia mięśni Kegla oraz ćwiczenia mięśni pleców, koci grzbiet, rozluźnianie mięśni szyi, siad skrzyżny, ćwiczenia rozciągające, gimnastyka nóg i ćwiczenia z piłką. Polecane są także: pływanie, jazda na rowerku stacjonarnym, pilates, aerobik dla ciężarnych/w wodzie i taniec.

Aktywna przyszła mama powinna przestrzegać pewnych zasad. Po pierwsze nie powinna ona ćwiczyć z pustym żołądkiem. W związku z tym warto sięgnąć po coś lekkostrawnego na piętnaście minut przed rozgrzewką. Chodzi tutaj oczywiście o małą przekąskę, a nie o zjedzenie pożywnego obiadu. Ćwiczenie z pełnym żołądkiem to prosta droga do wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli chodzi zaś o strój do ćwiczeń, to należy postawić na wygodne, najlepiej bawełniane i luźne ubranie. Ćwiczyć można boso lub w wygodnych butach. W przypadku śliskiej podłogi jak najbardziej powinno się ćwiczyć na boso, a nie w skarpetkach, co zwiększa niepotrzebnie tylko ryzyko niebezpiecznego w skutkach upadku. Nie zaleca się ćwiczyć także na zimnych płytkach, ale na parkiecie czy wykładzinie. Można również sięgnąć po matę do ćwiczeń. Bardzo ważne jest to, aby ciężarna kobieta się nie przemęczała. Jako, że w drugim i trzecim trymestrze ciąży może pojawić się spadek sprawności fizycznej, należy wówczas ograniczyć aktywność fizyczną i dostosować ją do swoich indywidualnych możliwości.

Jesteś w ciąży? Tego nie rób:

  1. Nie ćwicz podczas upalnych i wilgotnych dni.
  2. Zrezygnuj z aktywności fizycznej w dusznych pomieszczeniach, gdyż wówczas łatwo stracić przytomność.
  3. Nie ćwicz w najgorętszą porę dnia, ale poczekaj aż zrobi się chłodniej.
  4. Wystrzegaj się prostowania stóp, obciągając palce do przodu, przez co mogą pojawić się bolesne skurcze łydek.
  5. W piątym miesiącu ciąży nie powinno się wykonywać ćwiczeń, leżąc płasko na wznak, ze względu na możliwość zaburzenia krążenia krwi między matką a płodem
  6. W ostatnim miesiącu ciąży nie należy wykonywać żadnych ćwiczeń sprawiających jakiekolwiek trudności. Zaleca się wówczas postawić przede wszystkim na spacery.
  7. Będąc w ciąży, należy odpuścić sobie jazdę konną, narciarstwo i wszelkiego typu wspinaczki.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.