Dodatkowe terminy wizyt możliwe do umówienia pod numerem telefonu 664 062 050

Kwas foliowy

​Zdrowe odżywianie jest dla kobiety w ciąży bardzo ważne. Za pomocą diety przekazuje dziecku niezbędne witaminy oraz minerały. Jedną z witamin, które odgrywają znaczącą rolę dla rozwoju płodu, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży jest witamina z grupy B – kwas foliowy. Czym jest kwas foliowy i dlaczego odgrywa tak znaczącą rolę w okresie ciąży (i nie tylko) opiszę pokrótce w niniejszym artykule.

Kwas foliowy (kwas pteroilomonoglutaminowy) należy do witamin z grupy B, stąd też zwany jest witaminą B9 lub B11. Jest najbardziej utlenionym związkiem folianów, które można znaleźć w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. W związku z tym, że organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć witaminy B9 bardzo często grozi nam niedobór kwasu foliowego. Dużą rolę w przyswajaniu kwasu foliowego (standardowe preparaty nie są przyswajane) pełni gen MTHFR. Jednak ostatnie badania pokazują, że aż 50% kobiet są nosicielkami mutacji genu MTHFR, oznacza to że przyjmowany kwas foliowy odkłada się w organizmie kobiety i może być niebezpieczny dla zdrowia.

Produkty spożywcze bogate w kwas foliowy to:

  1. zielone warzywa liściaste (sałata, szpinak, kapusta, szparagi, brokuły)
  2. pomidory, bób, zielony groszek, buraki
  3. produkty zbożowe
  4. orzechy, słonecznik
  5. owoce cytrusowe (pomarańcze) i banany
  6. jaja, sery, drożdże
  7. wątroba

Tak jak wspomniałem – kwas foliowy odgrywa znaczącą rolę dla rozwoju płodu. W pierwszym trymestrze ciąży rozwija się tzw. cewa nerwowa, z której w późniejszych etapach rozwoju płodu rozwija się mózg oraz rdzeń kręgowy dziecka. Niedobór kwasu może spowodować niedomknięcie się cewy nerwowej, a co za tym idzie powstawaniu wad rozwojowych. Bardzo poważnymi wadami cewy nerwowej jest bezmózgowie lub rozszczep kręgosłupa.

W czasie trwania ciąży jest zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy, dlatego zaleca się aby kobiety w ciąży stosowały syntetyczny kwas foliowy, gdyż jest lepiej przyswajalny przez organizm. Dzienna zalecana dawka wynosi 0,4 mg kwasu foliowego.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Przeczytaj inne artykuły na blogu.

bakterie

Rodzaje infekcji dróg rodnych

​Do najczęściej spotykanych schorzeń kobiecych miejsc intymnych należą infekcje dróg rodnych. Są one następstwem zmian we florze bakteryjnej pochwy, spowodowanych działaniem bakterii i/lub grzybów. Bakteryjne

Czytaj więcej »